Bc. Lubomír Franc

 • ČSSD
 • Broumov
 • zastupitel města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,68. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.10.2016 14:05:00

Pokusíme se zachránit nejpotřebnější lékařské obory, které jsou na tom nejhůře

Pokusíme se zachránit nejpotřebnější lékařské obory, které jsou na tom nejhůře

S nedostatkem lékařů, který se v případě nečinnosti bude dále prohlubovat, se v současné době potýkají nejen zdravotnická zařízení v kraji, ale poskytovatelé zdravotní péče v celé České republice.

Kraj tak chce motivovat studenty a získat mladé lékaře pro ty lékařské specializace, které jsou z personálního hlediska v největších problémech.

„Pomocí stipendií se chceme pokusit zachránit ty nejpotřebnější lékařské obory, které jsou na tom po personální stránce nejhůře. V minulém kole udělování stipendií bylo například nejvíce upřednostňováno vnitřní lékařství, tentokrát bude mít nejvyšší prioritu obor psychiatrie. Nově byl také oproti jarnímu kolu zařazen obor urologie. Celkem jsme tedy vyhodnotili deset lékařských oborů jako nejohroženější,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Stipendia budou medikům poskytnuta ze Zdravotnického nadačního fondu Královéhradeckého kraje, do kterého vloží kraj 4,9 milionu korun. Tento krok schválila už začátkem září krajská rada a nyní i krajské zastupitelstvo. Nové kolo rozdělování stipendií by mělo být vypsáno v polovině října, přihlášky by se pak měly odevzdávat do 30. listopadu 2016. Veškeré podmínky a náležitosti, které musí žádost o stipendium splňovat, jsou uvedeny na webových stránkách kraje www.kr-kralovehradecky.cz.

„Maximální výše jednorázové pobídky je stanovena na 120 tisíc korun. V minulém kole udělování stipendií se nám podařilo získat přes dvacet nových mladých lékařů, nyní bychom chtěli tento počet zdvojnásobit. Výhledově tak může toto opatření zajistit kraji asi čtyřicítku mladých lékařů v nejvíce nedostatkových specializacích,“ upřesňuje krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková. Za finanční pobídku by se měl student zavázat, že si zvolí nabízený specializační obor z vytipovaných nejohroženějších, a že bude pracovat u poskytovatele zdravotnických služeb na území Královéhradeckého kraje nejméně po dobu čtyř let.

Šanci získat stipendium budou mít medici, kteří se zaváží absolvovat specializační (předatestační) přípravu v některém z těchto oborů – Obory jsou určeny pořadím od nejpotřebnějších:

 1. Psychiatrie

 2. Vnitřní lékařství

 3. Dětské lékařství

 4. Anesteziologie a intenzivní medicína

 5. Radiologie a zobrazovací metody

 6. Neurologie

 7. Praktické lékařství pro děti a dorost

 8. Urologie

 9. Radiační onkologie

 10. Všeobecné praktické lékařství

Do budoucna hrozící problém personální nedostatečnosti ve zdravotnictví je velmi naléhavý a tímto opatřením se kraj rozhodl pomoci nejenom svým nemocnicím. Stipendia mohou získat i ti medici, kteří si pro své profesní uplatnění vyberou jakékoliv jiné zdravotnické pracoviště v kraji.

Po zrušení poplatků za stáže budoucích všeobecných praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost v krajských nemocnicích se tak jedná už o druhé zcela konkrétní opatření, které má napomoci zajištění dostatečného počtu mladých lékařů v kraji tak, aby bylo možné udržet stabilně kvalitní úroveň zdravotní péče poskytované občanům Královéhradeckého kraje.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama