Bc. Lubomír Franc

  • ČSSD
  • Broumov
  • zastupitel města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,68. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

06.09.2016 19:15:00

Pomocí stipendií se pokusíme zachránit nejpotřebnější lékařské obory

Pomocí stipendií se pokusíme zachránit nejpotřebnější lékařské obory

Královéhradecký kraj vypíše další kolo stipendií pro mediky. Rozdá téměř pět milionů korun.

S nedostatkem lékařů, který se v případě nečinnosti bude dále prohlubovat, se v současné době potýkají nejen zdravotnická zařízení v kraji, ale poskytovatelé zdravotní péče v celé České republice. Po úspěšném prvním kole stipendií pro mediky startuje kraj kolo další. Bude vypsáno začátkem října. Kraj tak chce motivovat studenty a získat mladé lékaře pro ty lékařské specializace, které jsou z personálního hlediska v největších problémech.

„Pomocí stipendií se chceme pokusit zachránit ty nejpotřebnější lékařské obory, které jsou na tom po personální stránce nejhůře. Nové kolo rozdělování stipendií bychom měli vypsat se začátkem akademického roku na začátku října, přihlášky by se pak měly odevzdávat do konce listopadu,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Stipendia budou medikům poskytnuta ze Zdravotnického nadačního fondu Královéhradeckého kraje, do kterého by měl kraj tentokrát vložit 4,9 milionu korun. Tento krok schválila krajská rada a bude předložen ještě krajskému zastupitelstvu.

„Maximální výše jednorázové pobídky je stanovena na 120 tisíc korun. V minulém kole udělování stipendií se nám podařilo získat přes dvacet nových mladých lékařů, nyní bychom chtěli tento počet zdvojnásobit. Výhledově tak může toto opatření zajistit kraji asi čtyřicítku mladých lékařů v nejvíce nedostatkových specializacích,“ upřesňuje krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková. Za finanční pobídku by se měl student zavázat, že si zvolí nabízený specializační obor z vytipovaných nejohroženějších, a že bude pracovat u poskytovatele zdravotnických služeb na území Královéhradeckého kraje nejméně po dobu čtyř let.

Šanci získat stipendium budou mít medici, kteří se zaváží absolvovat specializační (předatestační) přípravu v některém z těchto oborů:

Anesteziologie a intenzivní medicína
Radiační onkologie
Dětské lékařství
Radiologie a zobrazovací metody
Neurologie
Vnitřní lékařství
Praktické lékařství pro děti a dorost
Všeobecné praktické lékařství
Psychiatrie
Urologie

Do budoucna hrozící problém personální nedostatečnosti ve zdravotnictví je velmi naléhavý a tímto opatřením se kraj rozhodl pomoci nejenom svým nemocnicím. Stipendia mohou získat i ti medici, kteří si pro své profesní uplatnění vyberou jakékoliv jiné zdravotnické pracoviště v kraji. „Jde nám o to, aby se postupně personálně doplnila všechna zdravotnická zařízení v kraji,“ vysvětluje radní Třešňáková.

Po zrušení poplatků za stáže budoucích všeobecných praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost v krajských nemocnicích se tak jedná už o druhé zcela konkrétní opatření, které má napomoci zajištění dostatečného počtu mladých lékařů v kraji tak, aby bylo možné udržet stabilně kvalitní úroveň zdravotní péče poskytované občanům Královéhradeckého kraje.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama