Bc. Marcel Kolaja

  • Piráti
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,41. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

24.6.2022 4:43:00

Posun Evropského parlamentu směrem k ještě větší transparentnosti

Posun Evropského parlamentu směrem k ještě větší transparentnosti

Evropský parlament vykročil směrem k občanům. Pirátskému europoslanci a kvestorovi Marcelu Kolajovi se podařilo prosadit zlepšení nástroje na oznamování schůzek europoslanců s lobbisty.

 Díky tomu budou moci občané lépe kontrolovat své politiky a Parlament se stává transparentnější institucí.

Nástroj nově propojuje stávající povinnost nahlašovat schůzky s lobbisty s rejstříkem transparentnosti a databází projednávané legislativy.

„Dosud poslanci zadávali některé údaje podle vlastního uvážení, což vedlo k rozdílům v ucelenosti údajů a přehlednosti pro občany. Nyní je nově nástroj propojen s databází lobbistických organizací, tudíž nebude existovat pochyb o tom, kdo se schůzky účastnil. Navíc nově také jednoznačně odkazuje na legislativní spis s dalšími informacemi. Tímto opatřením je Evropský parlament zase o krok blíž občanům,“ pochvaluje si Marcel Kolaja, který usiluje o zvýšení transparentnosti Parlamentu.


V platnosti zůstává povinnost zpravodajů, stínových zpravodajů a předsedů výborů zveřejňovat v případě každé zprávy veškerá setkání s představiteli zájmových skupin. Dalším opatřením by mělo být vytvoření vyhledávače pro občany, aby mohli rychle zjistit, kdo se s kým setkal a kvůli jakému spisu. Tento krok by měl být dokončen v roce 2023.  

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama