Bc. Markéta Gregorová

Pro kontakt použijte marketa.gregorova@europarl.europa.eu.
  • Piráti
  • europoslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,58. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.10.2021 13:21:00

Nesmíme se nechat odstrašit

Nesmíme se nechat odstrašit

Europoslankyně za Pirátskou stranu Markéta Gregorová na plenárním zasedání ve Štrasburku vyzvala k prohlubování obchodních i dalších vztahů mezi Evropskou unií a Tchaj-wanem.

 Tchaj-wan si podle Gregorové zaslouží pozornost Evropské unie, stejně jako ekonomickou a politickou podporu i konkrétní závazky.

Závislost Číny na vyspělém tchaj-wanském průmyslu s mikročipy podle Gregorové oslabuje. Tím slábne tzv. křemíkový štít, jak se závislosti přezdívá, který slouží jako teoretická pojistka proti čínské invazi. Právě proto má podle europoslankyně Tchaj-wan právo od Evropské unie očekávat novou iniciativu.

„Příliš dlouho se spoléháme, že Tchaj-wan ochrání před čínskou expanzí tzv. křemíkový štít. Kroky Čínské komunistické strany, ať už jsou to hybridní útoky nebo narušování vzdušného prostoru, ale mluví jasně: tento štít nebude stát věčně,“ uvedla europoslankyně ve svém emotivním projevu.

Podle Gregorové mělo partnerství Tchaj-wanu a Evropy už dávno překročit hranice obchodu s technologiemi a vzájemně si mohou nabídnout mnohem víc. „Naše partnerství nemusí stát jen na čipech. Máme si vzájemně hodně co nabídnout - a stavět společně štít nový: štít z lidských vazeb, které nikdo nepřetrhá,“ sdělila Gregorová.

Nový štít musí obě strany podle europoslankyně stavět z dialogů a především vzájemných setkání, jejichž četnost se musí zvýšit. „A nesmíme se od nich nechat odstrašit, jako se o to pokoušeli v mé rodné zemi,“ připomněla skandál s nátlakem čínského velvyslance a pročínských struktur v souvislosti s cestou předsedy českého Senátu na Tchaj-wan v roce 2020. I tato situace je ve zprávě Evropské unie zmíněna.

„Je naší povinností nabídnout právě nyní Tchaj-wanu užší obchodní i kulturní spolupráci. Totalitní režimy a autoritáři si musí zapamatovat, že útok na jednu demokracii je útokem na všechny demokracie,“ uzavřela svou řeč Gregorová. Právě Gregorová rovněž iniciovala první misi Evropského parlamentu na Tchaj-wan, která by se měla uskutečnit první týden v listopadu.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama