Bc. Roman Onderka, MBA

  • ČSSD
  • Jihomoravský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,8. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

09.04.2021 13:56:31 - Verba

Nač strana potřebuje 5 či dokonce 7 místopředsedů?

A budete mandát místopředsedy obhajovat vy sám? Nemyslíte, že ČSSD z krize může vytáhnout jen někdo nový, protože stávající vedení není moc úspěšné a ČSSD hrozí, že zmizí ze Sněmovny. Ještě by mě zajímalo, koho podporujete na předsedu strany?

Odpověď

12.04.2021 13:48:03 - Bc. Roman Onderka, MBA

Dobrý den,

do vedení strany vždy kandidovalo 5 místopředsedů, pro úplnou informaci uvádím, že se jedná o neplacené funkce.  Místopředsedové mají povinnosti v rámci vnitřního fungování ČSSD. Jejich náplní práce je např. ekonomika strany, nemovitý majetek, komunikace s organizacemi jako jsou Mladí sociální demokraté, Sociálně demokratičtí senioři, Sociálně demokratické ženy, Odborové organizace, dále koordinace činností odborného zázemí strany tj. Odborné komise, spolupráce se Sociálně demokratickými stranami v zahraničí, příprava volebních programů, příprava samotných voleb atd.          

S ohledem na vytíženost některých členů vedení ČSSD, kteří jsou současně členy vlády, se uvažovalo o rozšíření počtu místopředsedů na sedm. K tomuto rozšíření nedošlo. 

Mandát statutárního místopředsedy jsem na 42. sjezdu ČSSD obhajoval a je mi velkou ctí a zároveň obrovským závazkem, že mě delegáti sjezdu do této funkce opětovně zvolili.

Nové tváře v politice jsou určitě potřeba, ale když se podíváme na poslední krajské volby, zjistíme, že si lidé vybírali (z kandidátek ČSSD) ,,známé tváře“, které vykroužkovali do krajských zastupitelstev např. Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Plzeňského apod.

Kdyby ČSSD měnila své vedení po každých volbách, měla za poslední tři roky každý rok nového předsedu. Je nutné se podívat i do nedávné minulosti. Za 7 let předsedování Bohuslava Sobotky se ČSSD propadla z 22% na 7%. Trend poklesu preferencí byl u Sociálně demokratických stran i v zahraničí. Naše účast ve vládě v období pandemie znamená nepopularitu vlády a s tím spojený další pokles. 

Na sjezdu jsem volil Jana Hamáčka na post předsedy, myslím si, že rozdělaná práce se má dokončit. Jako ministr se osvědčil i v dnešní těžké době a dal přednost zdraví a bezpečnosti občanů ČR před svoji vlastní popularitou. Jsem přesvědčen, že to zvládne i ve funkci předsedy ČSSD.