Bc. Roman Onderka, MBA

  • ČSSD
  • Jihomoravský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,68. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

20.11.2020 10:37:10 - Alena 12

Omezení nakupování

Proč, když ubývá počet nakažených, zpřísňujete opatření pro nakupování? Do kdy budou platit? Víte ono ne každý si může jít nakoupit kdykoliv a stát třeba po práci ještě ve frontě před krámem je náročné, obzvlášť když vás doma čekají ještě povinnosti = starost o domácnost. Dokážete si omezení představit před Vánoci? Pokud to chápu dobře podle tabulky by omezení v obchodech měla trvat až do konce, tedy i v prvním stupni. To je fakt na hlavu! Je snad stání ve frontě lepší, než když se lidé rozprostřou po obchodě? A proč když jste tedy lidi omezili, tak proč nepovolíte, aby mohli nakupovat všude – tedy otevřít všechny obchody? A počítají se do počtu povolených nakupujících i děti v kočárku? A ještě poslední dotaz, nemělo by se tedy otevřít i v neděli? Takhle je v pátek a v sobotu o to víc nakupujících. Děkuji za odpovědi. Alena

Odpověď

21.11.2020 10:25:39 - Bc. Roman Onderka, MBA

Dobrý den,

všechna opatření proti šíření Covid 19 schvaluje vláda po doporučení odborníků (epidemiologů). Vycházejí z jejich erudice a zkušeností z 1. vlny epidemie z ČR a ze zahraničí. 

 Dle pátečního rozhodnutí vlády se přesouváme v tabulce PES z pátého na čtvrtý stupeň. 

Pokud bude zachován trend (méně nakažených atd.) mohli bychom se do třetího stupně přesunout 30. 11. 2020. Jsem optimista a doufám, že všechny obchody, restaurace a služby by mohli být otevřeny na přelomu listopadu a prosince.

 Uvolnění opatření od příštího týdne:

Ve čtvrtém stupni se má zčásti obnovit docházka do základních škol, praktická výuka na středních školách a skupinová výuka do 20 lidí na vysokých školách. 

Povoleno bude také shromažďování až šesti lidí namísto dosavadních dvou, zákaz vycházení bude začínat od 23:00 místo současných 21:00. 

Od pondělí budou moci knihovny půjčovat knihy z výdejních okének. 

Bohoslužeb nebo svateb se bude moci účastnit až 20 lidí. 

Konat se mohou teoretické i praktické závěrečné testy autoškol.

Zavírací doba obchodů se z nynějších 21:00 může od pondělí posunout na 23:00. Nadále ale bude platit zákaz nedělního prodeje.

V prodejnách také zůstane omezená kapacita 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka. 

Tam, kde prodejci vyžadují vstup s vozíkem, bude platit výjimka pro matky a otce s kočárky. Děti do šesti let se do kapacity nebudou počítat. Stejná opatření jako v obchodech mají od pondělí platit pro farmářské trhy.

S pozdravem 

Roman Onderka