Bc. Zuzana Kailová

  • ČSSD
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,49. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.10.2015 17:37:00

Senioři budou lépe ochránění proti pneumokokovým onemocněním

Senioři budou lépe ochránění proti pneumokokovým onemocněním

Pneumokoková onemocnění představují velké nebezpečí pro celou populaci, avšak jednou z nejvíce ohrožených skupin jsou osoby starší 65 let. Jde především o těžké zápaly plic, a dále zápaly mozkových blan.

Ve skupině seniorů bylo v České republice v roce 2013 indikováno 180 případů, přičemž 40 těchto případů, tedy více než 22%, skončilo úmrtím pacienta. Počet případů i úmrtí z důvodu tohoto onemocnění v této skupině byl tak nejvyšší v celé populaci.

Jednou z klíčových priorit ČSSD je zlepšit život seniorů, kromě zvyšování jejich finančního zajištění do těchto opatření spadá i péče o jejich zdraví. Účinným opatřením proti pneumokokovým onemocněním je očkování.

V dnešní době je proočkovanost seniorů proti pneumokokovým infekcím v České republice značně nízká, hluboce pod průměrem zemí EU, kde se pohybuje kolem 20-30%. V ČR je to pouhé 1%. Jedním z důvodů tohoto stavu je fakt, že za očkování se platilo. V této souvislosti jsem vyjádřila podporu memorandu za dostupnost zdravotní péče seniorů, kde je uvedeno: „Prevence ve formě lékařských výkonů, zákroků musí být plně hrazena“.

V tomto duchu jsem podpořila jak na jednání sociálního výboru, tak i na plénu Poslanecké sněmovny pozměňovací návrh, který možnost dostupné a kvalitativní prevence má legislativně ukotvit. Po osmiměsíčním jednání se podařilo schválit novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, do kterého se zapracoval příslušný pozměňovací návrh.

Rozšíření hrazených služeb přinese další bonus pro seniory, který se odhaduje na 150 milionů korun. Na druhé straně i pro stát je to dobrá investice do zdraví seniorů, která sníží významným způsobem náklady na léčbu těchto onemocnění, odhadem ve výši 1 miliardy korun. A to nemluvím o celkovém zvýšení kvality života našich seniorů. I prosazení tohoto návrhu ukazuje, že koaliční vláda dokáže pracovat ve prospěch českých občanů.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama