Česká pirátská strana

Internet je naše moře!
  • Piráti
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,3. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.06.2024 12:06:00

Plníme slib o moderním, snadném a férovém volebním systému

Plníme slib o moderním, snadném a férovém volebním systému

Na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny i díky Pirátům prošel zákon, který Čechům v zahraničí konečně umožní spravedlivější a snadnější možnost volit.

 Poslanci tak i přes opoziční mnohahodinové obstrukce jasně ukázali, že jim na občanech záleží a že chtějí, aby byly demokratické volby dostupnější. Novelu zákona o korespondenční volbě spolupředložili Piráti a stojí za ní všechny strany vládní koalice.

„Dneska Čech, který je třeba na brigádě v zahraničí, cestuje přeplněným vlakem i tisíce kilometrů přes celou zemi a hledá, jak se dostane na ambasádu. To díky možnosti volit poštou skončí. Korespondenční volba je správná cesta, díky které si Češi v zahraničí zkrátka jednou kliknou na internetové stránce a dostanou domů obálky. V pohodlí domova pak jen vloží do obálek svůj hlas a mají hotovo. Bez zbytečných složitostí, bez zbytečného utrácení peněz za jízdné a bez zbytečně dlouhého cestování,” řekl Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a jeden z předkladatelů návrhu.

„Moderní doba si žádá moderní přístup k volebnímu procesu. Korespondenční volba není pouze o pohodlí pro voliče v zahraničí. Jde také o posílení demokracie. Umožňuje totiž více lidem vyjádřit svůj názor. A pokud je jediná cesta k tomu vyslechnout si desetihodinové opoziční projevy ke všemu možnému, je to cena, kterou pro naše občany v zahraničí bez váhání zaplatíme. Schválení korespondenční volby je totiž krok k modernější a férovější společnosti. A tenhle kurz my s Piráty držíme za jakkoli silné politické bouře,” doplnil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

I přes některé pochyby, které novelu zákona v průběhu jejího projednávání ve Sněmovně provázely, se i díky vyjednávání Pirátů povedlo dojít k variantě, která bude funkční, jednoduchá a přístupná všem Čechům v zahraničí, kteří si o ni požádají a budou dopředu vědět, kde v zahraničí se budou v době doručení volebních obálek nacházet.

„Náš cíl je, aby celá žádost byla maximálně snadná. A aby vše potřebné bylo možné odkliknout v jednom online formuláři. Teď nás čeká ještě projednání v Senátu a podpis prezidenta, systém by mohl fungovat od dubna příštího roku. Lidem jsme to slíbili a Piráti své sliby plní,” dodal Michálek.

Možnost volby poštou ve vládním programovém prohlášení dříve sliboval i Andrej Babiš. A inspiraci ve švýcarském volebním systému, kde je dokonce možné volit po internetu, čerpal ve své knize i Tomio Okamura. Právě ti dva byli ale při projednávání hlavními představiteli sněmovních obstrukcí. Nutnost zavést rovnější přístup k volbám za zahraničí je přitom jasně patrná už více než dvacet let.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama