Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc.

  • ČSSD
  • ministryně práce a sociálních věcí
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,64. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

22.03.2021 12:37:16 - mochito

Kam se poděly vaše sliby o pomoci a naše peníze?

Kam se poděly vaše sliby o pomoci a naše peníze? Zadlužili jste několik dalších generací, aby bylo na kompenzace pro ty, co postihla koronavirová krize. Z médií se ale dozvídáme (a potvrzujete aktuální situace), že z půl biliónového schodku na přímou pomoc podnikatelům Schillerová vyčlenila jen 7% z této částky! Proč tak málo a co bude se zbytkem?! Navíc podle všeho se má podpora neustále snižovat a brzy by měla skončit úplně. To jako fakt?

Odpověď

20.04.2021 16:29:09 - Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc.
To se musíte zeptat hlavně ministryně financí Schillerové a ministra průmyslu a obchodu Havlíčka, protože kompenzace pro podnikatele mají na starosti především jejich resorty.
„Moje“ Ministerstvo práce a sociálních věcí nicméně přispívá prostřednictvím programu Antivirus firmám, na které dopadla koronavirová omezení. A to na náhrady mezd, které zaměstnavatelé vyplácejí svým zaměstnancům na tzv. překážkách v práci. Díky tomuto programu jsme podpořili už milion zaměstnanců. Antivirus tedy zachránil pracovní místo každému čtvrtému zaměstnanci. A proto je oprávněně nejlépe hodnoceným programem v rámci pomoci v období epidemie COVID-19.
Tento program by měl brzy nahradit takzvaný kurzarbeit – příspěvek v době částečné práce, u něhož se počítá mimo jiné i s možností rekvalifikací a vzděláváním zaměstnanců. Je totiž potřeba si uvědomit, že když stát lidem pomůžeme udržet si práci, tak to pro něj bude výhodnější, než, kdyby skončili na úřadu práce a na sociálních dávkách.
Kromě tohoto programu podporuje MPSV zaměstnance například prostřednictvím takzvané Izolačky (podpora zaměstnanců v karanténě) nebo ošetřovným (pro rodiče dětí, kteří jsou na distanční výuce).