Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

  • Trikolora
  • Jihomoravský kraj
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,3. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.05.2025 12:56:30

Vojensko-policejní kanibalismus

Vojensko-policejní kanibalismus

Ministerstvo obrany chce zvýšit platy a požitky vojáků, aniž by bralo ohled na jiné ozbrojené složky státu.

Přitom uchazeči jsou ze „stejného rybníku“, protože jde o skupinu lidí, kteří jsou fyzicky zdatní, chtějí sloužit státu a realizovat se v bezpečnostních (ozbrojených) složkách. U části z nich nehraje prvotní motivaci to, zda to bude armáda nebo policie či jiný bezpečnostní sbor. Rozhodnutí uchazeče, zda jít do policie či armády závisí na aktuálních benefitech – platu, náborovém příspěvku, získání bytu apod. Jednotlivé resorty a bezpečnostní složky si přetahují uchazeče.

Nyní je odlišná zákonná úprava služebního poměru vojáků a služebního poměru příslušníků bezpečnostních sborů, kde jsou největšími složkami policie a hasiči. Občané vnímají bezpečnost jako jeden celek a hodnotu bez ohledu na to, která konkrétní složka ji zajišťuje. Proto není správný kanibalský personální boj jedné státní složky s jinou státní složkou.

Rozumný by byl stejný přístup státu k příslušníkům bezpečnostních složek bez ohledu, zda jde o ozbrojené síly (armáda, Hradní stráž, Vojenská kancelář prezidenta) nebo ozbrojené bezpečnostní sbory (policie, hasiči, celníci, vězeňská a justiční stráž). Současnou rozdílnou úpravu služebního poměru vojáků a příslušníků bezpečnostních sborů lze nahradit jedním zákonem o služebním poměru, který sjednotí platovou úpravu a náborové benefity. Nutná specifika pro vojáky a odlišnosti pro příslušníky bezpečnostních sborů by se řešily tak, že po obecné části v zákoně pro všechny, kde by bylo řešeno jednotně a společně vše, co by může být společně upraveno, by následovaly části odlišné pro vojáky na jedné straně (např. zvláštní příplatky za službu v misích) a bezpečnostní sbory na druhé straně.

Hasičský záchranný sbor je sice bezpečnostní sbor, ale nikoliv ozbrojený. Přesto lze pod jednou úpravu zahrnout i služební poměr hasičů. Hasiči díky tradičním dobrovolným hasičům ze Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Morava a Slezska mají významný společenský vliv a jejich případné nezahrnutí do společné úpravy, které by vedlo k menším požitkům než u ostatních bezpečnostních složek, by bylo vnímáno ve společnosti negativně.

Hovory ze sklepa 63, 25. 5. 2025.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama