Doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc.

  • Plzeňský kraj
  • krajská zastupitelka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,56. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

02.09.2016 10:12:00

Tolerance alkoholu u cyklistů může přinést nižší sankce za totéž u řidiče

Tolerance alkoholu u cyklistů může přinést nižší sankce za totéž u řidiče

V diskuzi v Senátu jsem osobně doporučila, aby řidiči jakéhokoliv typu vozidla užívali testování dechovou zkouškou, přičemž v dopravě motoristů trvá nadále nulová tolerance.

Návrh novely zákona o silničním provozu byl podán skupinou senátorů spolu s hlavním iniciátorem, a to místopředsedou Senátu Zdeňkem Škromachem. Zdůvodnění tohoto návrhu mi připadá zcela přiléhavé, poněvadž se jedná o situaci, která se často děje u cyklistů na vinařských stezkách jižní Moravy. V návrhu zákona je jednak uveden limit 0.8 promile, jednak jsou vymezeny komunikace, kde lze požití alkoholu v daném limitu tolerovat. Jde o zmíněné stezky, ale i o komunikace nižšího řádu. Samozřejmě, že se návrh týká i jiných občanů v ČR, kteří požívají jiný typ nízkoalkoholického nápoje, např. pivo. Důležitým limitem je i zákaz přepravy dětí, což je velmi důležitou podmínkou. 

Je prokázáno vědeckými výzkumy, že narušení chování člověka představuje hladina větší než 1 promile, kdy je zřetelně prodloužen reakční čas a psychomotorické reakce, přičemž prvotní je porucha motoriky. V diskuzi v Senátu jsem osobně doporučila, aby řidiči jakéhokoliv typu vozidla užívali testování dechovou zkouškou, přičemž v dopravě motoristů trvá nadále nulová tolerance. Naši řidiči motorových vozidel jsou totiž velmi neukáznění a často bezohlední, aniž by požili alkohol anebo drogy. U majitelů „chytrých telefonů“ je možné využit speciálního programu, kdy po zadání nutných údajů lze obdržet informaci o stupni opilosti a o přesném časovém údaji, kdy je možno s motorovým vozidlem vyjet…

Pokud se tato novela osvědčí, resp. nebudou se dít nehody cyklistů na vymezených komunikacích, je i možné, že se otevře cesta i pro méně přísnou směrnici k řidičům motorových vozidel. Je plánováno, že bude uspořádán společný seminář pro senátory, poslance, odbornou veřejnost a výrobce alkoholických nápojů, kde se řada připomínek vyjasní. Novelu bude také projednávat poslanecká sněmovna a je i možné, že bude horní limit pro promile v dechu snížen na přijatelnější hodnotu 0,5 promile.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama