Doc. RNDr. Anna Putnová, Ph. D. MBA

  • TOP 09
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

13.08.2011 20:17:30 - Zuzka

V době, kdy se vyjednává o rozpočtu, dělá ministerstvo zoufalé kroky

Paní poslankyně, úplně nerozumím tomu, proti čemu se pan ministr Dobeš ohrazoval, proti tomu, že podal zprávu nebo proti tomu, že jste s předmětným modelem financování nesouhlasila? Myslím, že byste neříkala nic, co není pravda.

Odpověď

16.08.2011 6:35:52 - Doc. RNDr. Anna Putnová, Ph. D. MBA

Vážená paní Zuzko, pan ministr na schůzce s některými poslanci Školského výboru skutečně předložil nový model financování regionálního školství. A doposud jsme se k němu Školský výbor ani já nijak nevyjadřovali, neboť na začátku září bude následovat další jednání o této věci. V příspěvku zmiňovanou tiskovou zprávu TOP09 Vám pro zajímavost posílám v příloze.Reakce pana ministra pravděpodobně míří na můj nesouhlas s poskytnutím dotace 20 milionů komerční Velké ceně v Brně v situaci, kdy nejsou ve školství peníze jak na platy pedagogů či nepedagogů. S přátelským pozdravem Doc. RNDr. Anna Putnová, Ph.D., MBA, poslankyně PČR

TOP 09: Ministerstvo jako voda, ať ukáže odměny (tisková zpráva)
Poslanci TOP 09 nesouhlasí s návrhem ministra školství Josefa Dobeše (VV), který zveřejnil, že plánuje hledat úspory na zvýšení platů učitelů u nepedagogických pracovníků. „Ministerstvo zaspalo a teď se chová jako voda, jde nejsnazší cestou,“ míní politici TOP 09.
Už více než rok je známo, že bude potřeba hledat úspory v resortu. V době, kdy se vyjednává o rozpočtu, dělá ministerstvo zoufalé kroky. Ohrazujeme se proti tomu, aby se na platy učitelů skládali školníci a kuchařky. Tento naprosto nekoncepční krok ukazuje bezradnost ministerstva školství a nejasnou vizi ministra Dobeše. „Je absolutně nepřijatelné hledat úspory tak, že opakovaně snížím platy lidí, kteří jsou pro chod školství důležití a kteří se nemohou bránit,“ uvedla poslankyně Anna Putnová.
Mzdy nepedagogických pracovníků se již loni krátily  10 procent. Poslankyně upozorňuje, že v řadě případů se plat těchto zaměstnanců pohybuje již nyní na úrovni základní mzdy.
 „Popuzující v této souvislosti je, že ministr Dobeš před nedávnem věnoval 20 milionů korun na akci Velká cena Brno, to jsou peníze, které mohl použít a ne platy školníků. Pokud by se choval systémově, našel by úspory,“ řekl předseda poslanců TOP 09 a šéf Hnutí STAN Petr Gazdík.
TOP 09 protestuje proti tomu, aby MŠMT manipulovalo s veřejným míněním a zveřejňovalo polopravdy. „Jestli chtějí být upřímní a ukázat, že to myslí s úsporami vážně, až zveřejní seznam odměn pracovníků na ministerstvu,“ vyzvala Putnová.
Podle TOP 09 by se mělo velmi vážně uvažovat o změnách toků peněz v resortu školství a především vytvořit novou koncepci, podle které by bylo možné efektivněji české školství financovat. „Pan ministr by měl nechat objem peněz na mzdy stejný jako loni a v proměnlivé složce dát kompetence ředitelům škol a ústavů. Na další rok už by se měly nastavit tarify už systémově,“ míní poslanec a pedagog Jan Smutný.

V Praze 12. 8. 2011