Ing. Anna Hubáčková

  • BPP
  • Hodonín
  • senátorka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,13. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.06.2018 6:38:00

Riziko znečištění pitné vody existuje. Ministerstvo přehlíží důležité posudky

Riziko znečištění pitné vody existuje. Ministerstvo přehlíží důležité posudky

Starostové Hodonínska upozorňují na to, že Ministerstvo životního prostředí (MŽP) přehlíží důležité posudky hodnotící dopady těžby štěrkopísku.

Starostové Hodonínska upozorňují na to, že Ministerstvo životního prostředí (MŽP) přehlíží důležité posudky hodnotící dopady těžby štěrkopísku. Ten chce v regionu těžit soukromá firma – místní se ale obávají, že těžba bude mít dopady na kvalitu pitné vody, jejíž zdroj se nachází mezi Moravským Pískem na Hodonínsku a Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. Pitnou vodou zásobuje víc než 100 tisíc lidí. O povolení rozhodne báňský úřad, který nyní posuzuje žádost o stanovení dobývacího prostoru pro těžbu.

„Ministerstvo životního prostředí přehlíží posudky České geologické služby ze září i října 2017, které potvrdily, že těžba není akceptovatelná. Existenci stanovisek zatajilo MŽP i na veřejném slyšení – naopak opíralo se jen o posudek profesora Landy, který dal těžbě kladné stanovisko,“ uvedla senátorka za KDU-ČSL Anna Hubáčková. Rozhodnutí, zda se na Hodonínsku může štěrkopísek těžit, nyní vydá Český báňský úřad. „Vzhledem k tomu, že stanovisko MŽP je pro něj závazné, očekáváme, že úřad těžbu povolí,“ doplnila Hubáčková.

Starostové z Hodonínska jsou ale připraveni bránit se proti povolení těžby žalobou. Jejich aktivitu podporují také obyvatelé regionu, kteří sepsali petici, jíž se bude v nejbližší době zabývat senátní petiční výbor. V květnu se peticí zabýval i senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. „Těžbu štěrkopísku v podobných parametrech lze realizovat v mnoha jiných lokalitách, kde budou střety zájmů a rizika podstatně menší. Přesunutí prameniště však možné není – je situováno v jedinečném místě,“ okomentovala stanovisko výboru senátorka za KDU-ČSL Jitka Seitlová. ?

V Poslanecké sněmovně se v úterý 12. června pod záštitou předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL uskutečnila společná tisková konference, které se zúčastnili i starostky a starostové z Hodonínska. "Řeknu jedno motto, které se teď u nás ve Strážnici říká - štěrkopísku se nenapijete. A peněz se taky nenapijete," sdělila starostka Strážnice Renata Smutná /KDU-ČSL/. "Už teď se hladina vody na jižní Moravě snižuje a vysušuje se půda," doplnila. 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama