Spojenectví Ruska a Turecka
Prý je zase dusno mezi Ruskem a Ukrajinou. Je to pravda? Myslíte, že Putin, povzbuzen spoluprací s Erdoganem, zaútočí na Ukrajinu? Není pro nás toto spojenectví (Ruska a Turecka) nebezpečné?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
13.08.2016 1:21:05 - Ing. Bohuslav Chalupa
Dobrý večer.Podle mého názoru "dusno" mezi oběma zeměmi trvá mnoho desetiletí (už od dob /1954/ kdy byl bývalým SSSR Krym postoupen Ukrajině), rozdíl je v tom, že latentní "dusno" přerostlo po svržení Janukoviče do "horké" podoby a mnoho věcí držených násilně pod povrchem vyplulo a vyplouvá v celé své syrovosti na povrch.Zda Putin zaútočí na Ukrajinu nevím, nevidím ani jemu ani ruské generalitě do hlavy, nicméně pokud bych se vžil do jejich postavení, rozhodně bych uvažoval o definitivním řešení situace především kolem zásadního zajištění dodávek energie a pitné vody na území, které jsem získal (Krym) a za něž bych tedy byl odpovědný včetně zachování s tím souvisejícího politického vlivu a podpory místního obyvatelstva.Faktem je, že zmírnění napětí s Tureckem umožňuje Rusku minimálně teoreticky vyvázat část ozbrojených sil z pohraniční oblasti Turecka a použít je jinde.....Pokud dojde k masívnějšímu střetu, bude jen velmi těžko zjistitelné, kdo konflikt skutečně vyvolal - obě strany využívají všech dostupných možností jak k ošálení sebe navzájem tak i manipulaci s mezinárodním veřejným míněním - hybridní kampaň. Není nic snazšího než přemalovat výsostné znaky na vojenské technice, převléknout vojáky do protivníkových uniforem a s falšovanými doklady je poslat k provedení takové akce, která vyvolá odsouzení mezinárodního společenství a zároveň vyvolá razantní reakci v podstatě nevinného protivníka a tím spustit celý konflikt.Jinými slovy - Ukrajina by se měla mít na pozoru a pokud se věci, které Rusové evidentně vyřešit nejen chtějí, ale hlavně musí, nepodaří vyřešit politicky, může dojít k nejhoršímu. Skutečností je také to, že dle mého soudu nemůže Ukrajina počítat s žádnou významnou pomocí NATO, které se nemůže v žádném případě vyplatit ochota nechat se zatáhnout do globálního konfliktu (pohrozit může vážně jen ten, který na to "má") a to zvláště v případě, že bude zřejmě od počátku takové eventuální agrese patrné, že jde jen o omezenou operaci bez ambice dosáhnout jiných, než nezbytných cílů.Rozhodně dávám přednost politickému řešení situace a domnívám se, že Česká republika by zde mohla, jako mezinárodní moderátor a arbitr, významnou měrou přispět právě k tomuto řešení. Snít o něčem, co není reálné a co je pro druhou stranu zásadně nepřijatelné, nepočítat s reakcí protivníka je pošetilé, velmi riskantní a nezodpovědné, politiku máme na to, abychom se válce vyhnuli, ne abychom ji přivolávali..... s pozdravem