ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,13. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.03.2010 12:36:49

Důchody v R - čelem vzad a zpět

Důchody v R - čelem vzad a zpět

Měl jsem tu čest vést malou delegaci Výboru pro sociální politiku do současného Rumunska, do země, která se zrovna teď potýká s velkým problémem – s důchody.

Měl jsem tu čest vést malou delegaci Výboru pro sociální politiku do současného Rumunska, do země, která se zrovna teď potýká s velkým problémem – s důchody. Začněme zajímavým vývojem tohoto problému.

Před vstupem do EU měli v R standardní průběžný a hlavně jednotný důchodový systém. Jeho výše se vypočítala bodovým systémem - hodně zjednodušeně řečeno – body jsou podíly bývalého platu k ročnímu národnímu průměru za celý produktivní život a to bez redukce a všem jednotně. Důchod je pak počet nasbíraných bodů x hodnota bodu, která se mění každý rok.

Nu ale pro vstup EK prý dala nešťastnému R podmínku zavést důchodové kategorie, ony speciální důchody pro důstojníky, policisty, rozvědčíky, politiky, diplomaty, ale i horníky a národní umělce. Podobné kategorie, které jsme u nás zrušili v roce 1992, jsou nespravedlivé, to jistě, privilegovaní lidé mají zvláště vysoké penze, často vyšší než jejich plat v době aktivní služby.

Na důchody v R mají vliv ještě další nepříznivé faktory, na jednoho penzistu  připadá jeden poplatník v aktivním věku a to mimo jiné  proto, že víc jak 2,7 mil. lidí v aktivním věku odešly pracovat a žít do ciziny a do penzijního systému své země neplatí. I těch, co platí je díky světovému útlumu méně. Veliké problémy dělají také předčasné důchody a právě ony privilegované penze, z celkového počtu 5 500 000 penzí je jich sice jen 200 000, ale finančně vydají na 2 000 000 normálních průměrných důchodů, takže to je jakoby země měla vyplácet 7 300 000 penzí. A to se ani kouzelníkům nemůže podařit. A tak si R půjčovalo a půjčovalo a teď musí splácet a na rozkvetlé důchody nemá. A MMF tlačí a chce, aby se platilo a šetřilo.

Zvenku je řešení prosté, když se zruší kategorizované důchody, systému se podstatně uleví. Jenže zevnitř je řada lidí proti, hlavně ti, kdo privilegované důchody dostávají a míní, že na ně mají nárok až do smrti a chtějí se o to soudit až do Štrasburku. Proti jsou také ti, kdo by je měli dostat v nejbližší době. Poslanci a senátoři odcházejí rovněž do privilegované penze a tak se jim moc nechce být radikální, ale běžní voliči od nich chtějí, aby byli. Aby se penzijní systém obrátil zpět k jednotnému výpočtu z bývalých mezd, bez zvýhodňování.

Dalšími škůdci tamního penzijního systému jsou předčasné důchody – všeobecně známé jako chybné řešení nezaměstnanosti a současně s nezaměstnaností se logicky stupňuje tlak na unikání z nezaměstnanosti do invalidity.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
Střednědobě jim nic  jiného nezbývá, ale i tak jim moc přeji sílu a odvahu udělat druhé důcho-dové „čelem vzad“, zpátky k bezpečnějšímu a jednotnému penzijnímu systému. Přes všechny popsané těžkosti se máme od R. čím inspirovat – jednak už zavedli druhý pilíř, který se u nás stále nedaří a jednak už také sloučili všechny daně a odvody státu do jednoho úřadu.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama