Ing. Evžen Tošenovský, Dr.h.c.

  • ODS
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,87. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.03.2018 16:13:00

Obchodní válka s USA by české oceláře bolela, Evropa musí sjednat výjimku

Obchodní válka s USA by české oceláře bolela, Evropa musí sjednat výjimku

Americký prezident Donald Trump minulý týden podepsal uvalení cel ve výši 25 procent na dovoz oceli a 10 procent na dovoz hliníku. Výjimku mají v tuto chvíli pouze Kanada a Mexiko.

Podle europoslance a místopředsedy ODS Evžena Tošenovského je to nešťastné rozhodnutí, které vyvolává v mezinárodním obchodu zbytečné emoce a ohrožuje pracovní místa na obou stranách Atlantiku. Evropa musí udělat vše pro dosažení dohody dříve, než se spustí dominový efekt.

„Dopad na náš ocelářský průmysl může být dramatický, a to zvláště po velmi silných regulacích v oblasti CO2 a omezení použití uhlí. Již dnes je situace v ocelářství skutečně na hraně,“ uvedl Tošenovský na plénu Evropského parlamentu. „Málokdo si uvědomuje, že ocel je v podstatě strategickou surovinou, nepostradatelnou například v dopravě nebo stavebnictví. Proto je tak důležité udržet výrobní kapacitu i v České republice.“

Evžen Tošenovský dodal: „Američany vedly k jejich rozhodnutí určité obavy. Odpovědnost teď leží na Evropské komisi, ta je teď musí rozptýlit a nastavit obchodní pravidla výhodná pro obě strany. Je ale zřejmé, že problém celosvětové nadprodukce oceli se dá vyřešit jen dohodou všech globálních hráčů, včetně Číny.“

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout