Ing. František Bradáč

  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,8. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.03.2018 17:35:00

Volit starosty a hejtmany přímo? Má to háček

Volit starosty a hejtmany přímo? Má to háček

Po přímé volbě prezidenta i přímá volba starostů a hejtmanů. V tom si teď notují někteří politici včetně prezidenta a premiéra.

Přitom nejde o nic nového. O přímé volbě starostů se s větší či menší intenzitou diskutuje mnoho let, obvykle před komunálními volbami.

Ano, zní to pěkně: vybereme toho nejlepšího a nejoblíbenějšího. Jenže co prosadí sám starosta, když za sebou nebude mít zbývající část rady, případně zastupitelstva? Vždyť starosta či hejtman teď má v radě i zastupitelstvu jeden hlas jako každý jiný. A když vidím, jak přímá volba prezidenta dělí národ, obávám se, že přímá volba starosty nebo hejtmana rozdělí obec či kraj.

Navíc ze své dlouholeté praxe starosty ve Velkém Meziříčí vím, že vedení obce je týmová práce. Jde o souhru v koalici i souhru s úřadem. Proto si myslím, že přímou volbu nelze zavést bez úpravy zákona o obcích a krajích. Buď by starosta musel dostat víc pravomocí, nebo by se přímo volilo jen v obcích bez rady...

Nevyřešených otázek je více. A hlavně: podle průzkumů mají největší důvěru lidí obecní samosprávy. Pak je otázka, zda je vůbec účelné do tohoto osvědčeného systému zasahovat.

František Bradáč (KDU-ČSL), zastupitel Kraje Vysočina a senátor

(článek byl zaslán do únorového čísla Novin Kraje Vysočina)

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama