Ing. František Laudát

Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,56. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.12.2022 22:04:00

Kultura je nezaslouženě braná jako popelka

Kultura je nezaslouženě braná jako popelka

Komentář na facebookovém profilu k národnímu kulturnímu bohatství ČR.

 Identita národa je když: když vám někdo řekne, že v České republice je evidováno přes 60 miliónů sbírkových předmětů, z toho 20 miliónů v Národním muzeu, těžko si představíte bohatství národa, které se za těmi čísly skrývá. Tak miniaturní ochutnávka z dočasného depozitáře Náprstkova muzea ve Zbraslavském zámku. Neměl jsem čas fotit, protože jsme tam řešili úpravu prostor pro další stěhování, tentokrát z národopisu. A k naší dočasnosti - blížíme se k zahájení výstavby moderního depozitáře pro Náprstkovo muzeum v pražských Počernicích. Po jeho dokončení bude následovat rekonstrukce historického Náprstkova muzea na Betlémském náměstí. Náprstkovo muzeum je příběhem o našich předcích, kteří se snažili poznat a pochopit svět, a svoje poznání přenášeli na svoje současníky i budoucí.

Kultura je vždycky brána jako popelka, která dostává jen drobty podpory. Přitom to je asi nejdůležitější položka v identitě každého národa. Vytváří pojítko napříč všemi generacemi, je zdrojem klíčové kontinuity lidského pokolení. Znovu připomenu slova Winstona Churchilla v době, kdy velká Británie vedla existenční boj s hitlerovským Německem. Když mu navrhovali zkrátit výdaje na kulturu, protože je zoufale potřebovali na zbraně, otázal se: "A proč teda s Němci budeme bojovat?" Myslím, že tohle je nejlepší výrok k významu kultury.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama