Ing. Jan Bartošek

Místopředseda KDU-ČSL
  • KDU-ČSL
  • Jihočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,63. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.01.2021 21:21:00

Hrnky s Hitlerem nebo trička s Che Guevarou už nebude možné prodávat

Hrnky s Hitlerem nebo trička s Che Guevarou už nebude možné prodávat

Komentář k zákazu propagace totalitní ideologie

 V úterý 20. ledna schválila Poslanecká sněmovna změnu trestního zákoníku. Nově do něj bude vložen trestný čin “Šíření díla k propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv asvobod člověka“, a díky tomu již nebude možné v České republice prodávat a nakupovat produkty se symboly či osobnostmi reprezentující totalitní režimy. Návrh připravil poslanec a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek se skupinou dalších poslanců. Jeho schválení kvitoval i velvyslanec Izraele v Česku Daniel Meron.

„Je to vlastně velmi jednoduché. Nacistická i komunistická totalita má na svých rukách krev. Zabíjeli skutečné hrdiny, ničili spořádané rodiny, věznili nevinné občany, kradli poctivě nabytý majetek i podniky. Lámali duši lidí i celého národa. Oběťmi byli všichni – politikové, bohatí podnikatelé, vysokoškolští profesoři, ale i obyčejní sedláci a živnostníci, studenti, děti, kterým zabili rodiče. Věřící lidé i agnostici. Političtí bojovníci i obyčejní poctivci. Totalitní režimy vždy ničily ty, kteří měli hrdě vztyčenou hlavu a rovnou páteř. Lidi poctivé a pravdomluvné, ty, kteří se nebáli.

Dodnes nebylo nikde v našich zákonech pevně zakotveno to, že nikdo nesmí šířit díla a produkty, které obsahují a propagují hesla, symboly či představitele těchto zločineckých ideologií. Vidíme pak různé bizarnosti – hrnky či trička s obličeji masových vrahů, nebo volně dostupná nacistická literatura. K podání tohoto návrhu mě přiměla situace z loňského roku, kdy se u nás objevila volně k prodeji kniha s nacistickou tematikou, poprvé vydaná v roce 1938 s názvem Jedovatá houba. Je to tvrdě antisemitská kniha, která neskutečným způsobem uráží a ponižuje Židy jen proto, že jsou Židé. Na to reagovala Federace židovských obcí podáním trestního oznámení a následně se ozval i německý velvyslanec Christoph Israng. V té době byl zákon ale nastaven tak, že pokud by měl být za prodej a distribuci těchto předmětů někdo trestně stíhán, musel mu být prokázán úmysl podporovat nebo propagovat tato hnutí. Což se ve většině případů nedařilo. Od letošního roku by tomu konečně mělo být jinak a bude explicitně zakázáno podobné produkty byť jen prodávat.“

O správnosti tohoto kroku je přesvědčen i izraelský velvyslanec v České republice Daniel Meron, který poděkoval Janu Bartoškovi i všem poslancům, kteří návrh schválili: „Gratuluji Parlamentu České republiky a poslanci Janu Bartoškovi k přijetí zákona, kriminalizujícího jakékoliv komerční šíření nacistického materiálu. Je to důležité zejména v předvečer Mezinárodního dne památky obětí holocaustu.“

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama