Ing. Jan Bartošek

Místopředseda KDU-ČSL
  • KDU-ČSL
  • Jihočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,6. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.01.2021 8:46:00

Ostudná praxe zastavena

Ostudná praxe zastavena

Byznys s předměty s nacistickou či komunistickou tematikou už bude trestný.

Sněmovnou byla odhlasována změna zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, která reaguje na dlouhodobý problém, kdy jsou za účelem zisku a ve velkém rozsahu komerčně šířeny předměty s tématikou propagující zejména nacistické, ale i další ideologická hnutí, která směřují k potlačování práv a svobod člověka.

„Jsem velmi rád, že úsilí trvající tři čtvrtě roku dnes bylo korunováno úspěchem a hanebná praxe tohoto obchodu bude eliminována, resp. bude moci být potrestána,“ potvrzuje místopředseda KDU-ČSL a předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek.

Skutkové podstaty trestných činů týkajících se ideologických hnutí, která směřují k potlačování práv a svobod člověka, dosud v trestním zákoníku sice obsaženy byly. Neumožňovaly ale předmětné jednání potrestat, protože se v praxi nedařilo prokázat úmysl pachatele podporovat nebo propagovat tato hnutí. Běžně  však tyto předměty byly a jsou nakupovány a používány převážně těmito ideologickými hnutími a jejich stoupenci za účelem další propagace.

„Taková benevolence je nepřípustná, protože volný prodej těchto předmětů a jeho beztrestnost přispívá k rozšiřování zjednodušeného povědomí široké veřejnosti o těchto hnutích, v rámci kterého dochází k relativizaci nebezpečnosti jejich ideologie a působení. Z tohoto důvodu je navrhováno, aby byl do trestního zákoníku vložen trestný čin Šíření díla k propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka jako nový § 403a, který je členěn do jedné základní a dvou  kvalifikovaných skutkových podstat“, upřesňuje Jan Bartošek.

Zároveň bylo schváleno liberační ustanovení § 403b vymezující případy, kdy se o trestný čin nejedná. Jde o případy, kdy takové předměty nakupují knihovny, muzea a další subjekty, nikoli však za komerčním účelem. Pokud se týká trestu, navrhuje se uložení trestu odnětí svobody nebo peněžitý trest.

"Dnes schválená právní úprava tak reflektuje postoj České republiky k této neblahé praxi. Je to také naše povinnost vůči těm, jejichž životy tato hnutí neblaze poznamenala i vůči budoucím generacím, které by měly jejich nebezpečnost vnímat," zdůrazňuje Jan Bartošek.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama