Ing. Jan Hajda

Zemřel dne 27.2.2018
  • ČSSD
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,54. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

13.07.2017 10:52:43 - Líba Konvalinka

kvalita potravin

Má Jurečka pravdu, když tvrdí, že stát nemůže určovat normy na prodej výrobků na našem trhu, a že může pouze určovat normy našim výrobcům? A nešlo by vytvořit nějaké značení potravin, u kterých víme, že se v cizině prodávají v jiném složení a kvalitě? Prodejci se to totiž snaží maskovat, a když můžou fungovat značky na kvalitní produkty, proč ne naopak? A třetí dotaz. Proč nezařídíte větší osvětu o kvalitě potravin? Samé pořady o vaření, ale ne o stolování, kvalitě potravin. Normální člověk ani nerozumí tomu, co je na obalu psáno. Děkuji, Líba

Odpověď

17.07.2017 13:40:41 - Ing. Jan Hajda

Dobrý den,

děkuji Vám za podněty a k Vašim otázkám uvádím:

1)   Česká republika nemůže určovat normy na prodej výrobků zahraničních potravin, ale informovanost o obsahu těchto potravin by dle zákona o potravinách měla být.

2)   Zákon o potravinách jednoznačně stanovuje, u kterých produktů musí být spotřebiteli uvedeno složení. Jednoznačně rovněž musí být u potraviny uvedeno označení, zda pochází od českých výrobců či nikoliv.

Tímto by se měl spotřebitel orientovat při nákupu potravin a sám se musí rozhodnout, co koupí.

3)   S Vaší třetí otázkou se plně ztotožňuji. U jediné potraviny se toto vše podařilo, a to je u vína, kde je jednoznačný výrobce, původ a obsah lahve. I osvěta díky dobré práci Vinařského fondu ČR je perfektní. Dle vinohradnického zákona jsou na obalu jednoznačně napsány údaje, které spotřebitel požaduje.

Souhlasím s Vámi, že takto by to mělo být u všech potravin. Ve většině zemí EU tomu tak je, spotřebitelé tak nakupují produkty místních výrobců.