Ing. Jiří Strýček

  • ANO 2011
  • Moravskoslezský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,77. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

12.05.2022 13:32:56 - Simona Libová

členství ČR v Radě OSN pro lidská práva

Co nám, asi kromě prestiže, přinese členství v Radě OSN pro lidská práva? A jaké povinnosti nám ze členství naopak vyplývají? Zaráží mě totiž, že jsme kandidovali jako jediní a ani se o tom nemluví v médiích

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

20.06.2024 16:11:36 - Ing. Jiří Strýček
Mezinárodní organizace je odvozeným subjektem mezinárodního práva. Má proto, stejně jako systém mezinárodního práva, význam pro mezinárodní společenství, jeho mírové soužití, bezpečnost, a podporu lidských práv. Rada OSN pro lidská práva je jedinou mezivládní organizací, která reaguje na porušování lidských práv na celém světě. Odkrývá jejich porušovatele a požaduje změnu. Je odpovědná za prosazování a ochranu všech lidských práv. Diskutuje o všech tematických lidskoprávních otázkách a situacích, které vyžadují pozornost v průběhu celého roku. Tím, že včas upozorňuje na případy porušování lidských práv, může zabránit vypuknutí akutních i dlouhodobých krizí. Její složení odráží rozmanitost OSN a dává jí legitimitu při vyjadřování se k případům porušování lidských práv ve všech státech.
Radu pro lidská práva neřídí žádný stát. Jedná se o skupinou 47 států, které jsou voleny Valným shromážděním OSN na funkční období tří let tajným hlasováním. 10. května 2022 byla členem zvolena Česká republika, a to na zbytek funkčního období Ruské federace, která na členství rezignovala 7. dubna 2022. Česká republika tak jako člen nahradila v radě Rusko do konce roku 2023. V čele Rady stojí předseda, jímž byl pro rok 2023 velvyslanec České republiky při Úřadu OSN v Ženevě Václav Bálek.