Ing. Jitka Volfová

  • ANO 2011
  • Liberecký kraj
  • krajská zastupitelka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.12.2020 12:18:00

Škroupovo náměstí je archeologicky nesmírně cenná lokalita

Škroupovo náměstí je archeologicky nesmírně cenná lokalita

Projekt rekonstrukce Škroupova náměstí zpracuje vítěz architektonické soutěže.

Škroupovo náměstí s přilehlou ulicí Prokopa Holého po dokončení rekonstrukce získá podobu, kterou mu přiřkl vítězný návrh v rámci architektonické soutěže. Vítězný tým architektů z brněnské firmy M2AU s.r.o. totiž bude na návrhu pracovat dál. Českolipští radní firmě na svém posledním listopadovém jednání přidělili veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace.

Výsledky architektonické soutěže město zveřejnilo na začátku června letošního roku, finanční odměnu získaly tři tuzemské architektonické firmy. S nimi poté podle pravidel architektonické soutěže probíhalo tzv. jednací řízení bez uveřejnění. Osloveni byli postupně všichni tři vítězové soutěže. Na základě těchto jednání byly stanoveny konečné zadávací podmínky veřejné soutěže. Všechny tyto podmínky brněnská firma M2AU s.r.o. splnila, veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace získala za cenu 6,7 mil. Kč.

Předmětem veřejné zakázky je zpracování průzkumu, zpracování kompletní projektové dokumentace, inženýrská činnost, spolupráce při výběru zhotovitele stavby, autorský dozor při provádění stavby a další činnosti, jako je např. zpracování dopravní studie či dokumentace terénních a sadových úprav. 

„Škroupovo náměstí se nachází v samém srdci České Lípy, jedná se o archeologicky nesmírně cennou lokalitu a bylo pro nás důležité, aby zde v budoucnu vzniklo něco, co bude architektonicky zajímavé, ale zároveň bude ctít toto zvláštní místo a okolní zástavbu v městské památkové zóně. Těší mě, že se nám podařilo domluvit se s vítězem architektonické soutěže a že zakázku na zpracování projektové dokumentace na rekonstrukci Škroupova náměstí získal právě renomovaný brněnský ateliér, který má s podobnými zakázkami již zkušenosti. Jejich návrh byl soutěžní porotou, ve které zasedli kromě zástupců města i architekti, vyhodnocen jako nejlepší. Že budou projektovou dokumentaci zpracovávat právě oni, je tak nejlepší možná varianta,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.

Předmětem architektonické soutěže byla rekonstrukce Škroupova náměstí, přilehlé ulice Prokopa Holého a historických schodů, které Škroupovo náměstí spojují s ulicí Jindřicha z Lipé. Po rekonstrukci by Škroupovo náměstí mělo být klidovou zónou s množstvím zeleně, stínu, laviček, ale zároveň s dostatečně velkým prostorem pro pořádání menších kulturních akcí a trhů nejrůznějšího druhu. Navíc výrazně ubude parkovacích míst, která by se měla nacházet jen na straně ulice Prokopa Holého.

Do soutěže se řádně přihlásilo celkem 14 architektonických týmů se svými návrhy. Vítězem se stala brněnská firma M2AU s.r.o., na druhém místě se umístil Rehwald Landscape architects Praha a na třetím tým Heleny Hlávkové z Liberce. Mimořádnou odměnu za nekonvenční přístup ke zpracování návrhu získal ateliér Jiří Žentel Praha. 

Vítězný návrh nejvyšší měrou vyhověl zadaným kritériím a představám zadavatele. Velkou výhodou je dobře využitelný, dostatečně velký víceúčelový prostor v rovinaté části náměstí, porota ocenila také kvalitní výtvarné zachycení historické stopy kostela, zvonice a děkanského domu. Pro další zpracování porota doporučila doplnit do návrhu výraznější vodní prvek a další mobiliář včetně laviček s opěrkami. 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama