ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,67. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.05.2014 8:51:13

Budou volby do EP neplatné ?

Budou volby do EP neplatné ?

Právě skončené eurovolby provázela velmi nízká účast voličů. V tuto chvíli ještě nebyla zveřejněna oficiální čísla, ale téměř jistě se dá předpokládat, že nepřekročí 20%, odhady hovoří spíše o číslu kolem 15%. Volby samozřejmě platné budou.

Proč ale ten můj provokující nadpis : "Budou volby neplatné ?"

Před nedávnem se ve Sněmovně projednával návrh Zákona o obecném referendu, kde razantně a hlasitě proti němu vystupoval i Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva. Jeho nejhlasitějším a jím nejvíce zdůrazňovaným argumentem bylo to, že tento návrh referenda nepočítal pro jeho platnost s žádnou minimální povinnou účastí. Nemůže přece o zásadních věcech rozhodnout třeba jen 15% voličů !?  ... to byl jeho argument.

A ejhle, uplynula velmi krátká doba, a volby, když ne s mizivou, tak doslova s mizernou účastí jsou tady ! Budou platné nebo nebudou ? Jak už jsem napsal v záhlaví článku, ano, platné budou. A proč mají být jednou volby s malou účastí platné a jindy referendum ( s možnou malou účastí ) neplatné ? ( referendum není nic jiného než forma voleb ). Opravdu by mne zajímalo, jaký názor a jaké argumenty v této věci uvede pan Dienstbier ? Jsem hodně zvědavý, jak jeho případná odpověď bude velký názorový paskvil ?

Při zamítnutí návrhu Zákona o referendu vláda sdělila, že předloží v krátké době svůj návrh tohoto zákona. Čas běží a návrh nikde .... vždyť vládnout bez hrozby názorové vzpoury lidu v referendu je tak příjemné a pohodlné... Uvidíme kdy a jakého vládního návrhu zákona o referendu se dočkáme ? Nevím, jestli bude to bude zmetek legislativní, ale obávám se, že obsahově to zmetek bude určitě. Vždyť nízká volební účast se jednou hodit může a jindy nemusí, že pane ministře ( a vládo ) ?! 

Dovětek : V Praze 7 se současně s volbami konalo referendum o hazardu. Účast obojího byla asi 25%, volby jsou platné, referendum nikoliv. Nad logikou tohoto si udělejte úsudek sami.... 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama