ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,67. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

28.06.2014 12:40:53 - cruz

imigranti

Obáváte se z přílivu imigrantů v důsledku konfliktu na Ukrajině? Nechci být nehumánní, ale jak se tomu chcete zabránit?

Odpověď

30.06.2014 15:33:41 - Ing. Karel Fiedler

Odpověď bych rozdělil na dvě části , tak, jak je položena otázka, ale doplním i část třetí  :

1. To, jestli z Ukrajiny hrozí příliv imigrantů, bude záviset na dalším vývoji situace tam. A realita je spíše taková, že další imigrační vlnu nemůžeme vyloučit, ale spíše očekávat. První ekonomickou (a často nelegální) vlnu imigrantů, už ale máme dávno za sebou (ale ta samozřejmě nesouvisela s aktuálním konfliktem).

2. Otázka možností, jak tomu prakticky zabránit, pokud tak byla myšlena, by měla být adresována spíše patřičným institucím. Ale zabránit jí nelze, nedělejme si iluze. Konají se u nás např. různé nácviky kolem jaderných elektráren, pro případ havárií. Asi by nebylo od věci učit se i zvládání imigrace. Velmi správně zmiňujete humánnost - ta ale bude velmi silně záviset na vývoji v dané zemi, odkud imigrace hrozí.

3. K imigraci obecně ( tedy ne výslovně ve vztahu k Ukrajině ) : nejlepší prevencí proti imigraci (myslím tím hlavně tu ekonomickou), je řešení problémů v místech zdrojů imigrace. Budou-li tyto země (tato místa) na vyšší hospodářské a ekonomické úrovni, nebude ani hrozit od nich imigrace. A řekněme si upřímně : vzdáme se sami a dobrovolně možností nakupovat si např. levné oděvy a jiné výrobky za ceny, za které u nás produkce je nereálná ? Budeme chtít dále pokrytecky přijímat pouze lékaře, vědce a techniky, kteří budou pro nás přínosem, odlákávat tzv. mozky a tím udržovat tyto země v zaostalosti ? Nebo stejně pokrytecky chtít přijímat pouze osoby na podřadné práce ? Tím problémy a příčiny v zemích, ze kterých pochází hlavní imigrace, neodstraníme. Jedině tím,  když jim pomůžeme blížit se naší úrovni. A budeme se s nimi pak dobrovolně a ochotně dělit o omezené množství surovin a energií, které svou případně zvýšenou ekonomickou a hospodářskou úrovní budou spotřebovávat ?   ( ale to jsem již hodně odbočil do obecné roviny, a Váš původní dotaz byl směřován k Ukrajině ). 

Přeji příjemný den.