Ing. Karel Tureček

  • ANO 2011
  • Jihočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,99. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.04.2022 16:24:00

Chudák řepka olejná se stala takovou ideologickou plodinou

Chudák řepka olejná se stala takovou ideologickou plodinou

Projev na 19. schůzi Poslanecké sněmovny 27. dubna 2022 k návrhu změny zákona o daních z příjmů, o dani silniční, o ochraně ovzduší.

Děkuju za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, já bych se chtěl vyjádřit k té problematice vůbec pěstování řepky olejné v České republice ze zemědělského hlediska.

Víte, ona chudák řepka olejná se stala do určité míry takovou řekl bych ideologickou plodinou v celé České republice. Já bych chtěl připomenout vůbec anabázi, historickou anabázi třiceti let vůbec podpory pěstování řepky olejné.

Když zapátrám do minulosti, tehdy byl ministr zemědělství Bohumil Kubát, bylo to v roce 1990 až 1992. A tehdy došlo k radikální změně dotační politiky vůbec v celém agrokomplexu. Vláda Petra Pitharta tehdy přijala nová dotační pravidla. A upřímně řečeno byla to vláda tehdy Občanského fóra, která jedním z nových dotačních programů právě zařadila podporu zpracovatelského průmyslu na zpracování právě řepky olejné a prakticky podporu těchto produktů a uvádění na trh v České republice.

Takže žádný objev v roce 2013 nebo 2021, kdy byla vláda, kdy bylo hnutí ANO ve vládě. Bylo to v roce 1991. Tehdy se ten materiál jmenoval Pravidla pro poskytování podpory v agropotravinářském komplexu v roce 1991 a schvalovala vláda Petra Pitharta. Byla to vláda Občanského fóra, později občanského hnutí ODS a KDU-ČSL v tomto složení.

Další podpoře, další podpoře řekl bych pěstování řepky olejné v České republice, bylo to v roce 1993 až 1994, opět byla to koaliční vláda ODS, ODA a KDU-ČSL, ministr zemědělství Josef Lux. Tehdy byla prakticky nastartována další podpora a bylo uvažováno o povinném, o zavedení principu povinného přimíchávání složky do pohonných hmot.

Vůbec k tomu zásadnímu kroku, k zásadnímu kroku, kdy bylo zavedeno povinné přimíchávání legislativně, tak bylo přistoupeno v roce 2004. Já bych chtěl dokonce připomenout a do určité míry i historický takový exkurs, kdy prakticky byl schválen na sjezdu jedné vládní strany i současné vládní strany program Zelená pro venkov. Pan ministr Stanjura se směje. Nicméně to je moje výhoda, že já tyhlety historické konsekvence dokážu pojmenovat od roku 1990 se značnou pamětí, která může být v tomto kontextu nepříjemná. A v roce 2004 dokonce s programem Zelená pro venkov zvítězil kandidát na předsedu KDU, který v prvním bodě svého programu měl Podpora pěstování řepky olejné. Kdy bylo prakticky motivováno k tomu, aby zemědělci zaseli více řepky, aby sklízeli právě s argumentací, že je to alternativa vůči fosilním palivům, alternativa snížení závislosti na ruské ropě a prakticky daný prostor našim zemědělcům. Ti zemědělci jsou v tom nevinně, podporovali to všichni porevoluční ministři životního prostředí, ať to byl pan ministr František Benda, ať to byl i Martin Bursík, který dokonce hlasoval v roce 2010 sedmadvacátého května proti vetu prezidenta, tehdejšího prezidenta republiky Klause, který skutečně vetoval zákon, který umožnil to povinné přimíchávání složky do biopaliv. A Martin Bursík, ministr životního prostředí, prakticky nesouhlasil s vetem prezidenta republiky.

Takže říkám tady jména úmyslně, prakticky kdo byl u zrodu, u zrodu prakticky biopaliv a pěstování řepky olejné. Byly to prostě vlády, které tady byly u moci od roku 1990. Samozřejmě řepky olejné se u nás pěstuje v republice od 300 do 400 tisíc hektarů. Upřímně řečeno rekordmanem v pěstování řepky olejné byl v roce 2012, hádejte jaký ministr, tehdy se zaselo v České republice 411 000 hektarů řepky olejné a bylo to za působení ministra zemědělství Petra Bendla. Takže 411 000 hektarů je největší rekord v České republice co se týče pěstování řepky olejné a bylo to v roce 2012. Takže to nebylo v žádném případě v roce 2013, nebylo to ani v roce 2018 ani v roce 2021. Naopak od té doby prakticky ty osevní plochy řepky mírně klesají na nějakých 340 až 360 000 hektarů, byť se zvyšuje výnos.

Je třeba taky říct, že to je skutečně velmi píár gesto současné vlády boj proti snižování ploch. Pan premiér Fiala dokonce používá, že méně řepky více obilovin. Já bych chtěl upozornit, že řepka olejná je ozimá plodina. To znamená, seje se, seje se na podzim. Takže jestli někdo v březnu, v dubnu vyhlašuje, že sníží už v tom daném roce prostě plochy pěstování té plodiny, která zákonitě musí být zaseta na podzim, tak skutečně z odborného hlediska to není pravda.

Ta řepka byla jaksi zaseta již v říjnu, v listopadu, zemědělci s tou produkcí počítají a upřímně řečeno, navádět zemědělce, aby prakticky zasetou úrodu zaorali, to si myslím, že skutečně v dané krizi, kdy bude v celé Evropské unii, v celé Evropě nedostatek olejnin, nedostatek rostlinných olejů, je skutečně jaksi sebevražedné. (Hluk v sále.)Takže asi tolik. To je prakticky celá historie pěstování řepky olejné a milníky (milník?) pěstování řepky olejné skutečně je rok 1991, vláda občanského hnutí ODS...

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Pane poslanče, musím vás přerušit a já bohužel musím přerušit tento bod, protože na 13.30 je naplánován pevně stanovený jiný bod. A dovolte ještě, abych u paní ministryně Černochové zrušil její omluvu z dnešního jednání Poslanecké sněmovny. Konstatuji tedy, že přerušujeme tento bod a nebyla ještě ukončena obecná rozprava. Děkuji. (Probíhá výměna předsedajících.)

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama