Ing. Klára Dostálová

  • BPP
  • ministryně pro místní rozvoj
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,09. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

12.06.2021 10:54:00

Díky EU certifikátům od 1. července skončí byrokracie při cestování

Díky EU certifikátům od 1. července skončí byrokracie při cestování

Ministerstvo pro místní rozvoj podporuje rozhodnutí Evropského parlamentu o schválení jednotných certifikátů, které umožní postupnou obnovu turistického ruchu v Evropské unii.

 Česká republika se do projektu zařadila mezi prvními a zároveň se již dohodla se sousedními zeměmi na vzájemném schvalování covidových certifikátů.

„Díky EU certifikátům od 1. července skončí byrokracie při cestování. Evropský parlament dal konečně zelenou jednotnému potvrzení o bezinfekčnosti, které si budou evropské státy vzájemně uznávat. Budeme tak moci znovu volně cestovat napříč Evropou. ČR se zapojila do pilotního projektu, brzy se dostane i na mobilní aplikaci,“ prohlásila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Digitální COVID certifikát je klíčový pro to, aby mohlo dojít k obnově cestovního ruchu či kongresové turistiky. Certifikáty budou platit od 1. července a budou obsahovat doklad o očkování, doklad o testu nebo o prodělaném onemocnění covid-19. Díky jednotnému dokumentu, který bude platit po celé EU, nebudou cestovatelé muset řešit chaotické podmínky, které se liší napříč jednotlivými zeměmi. Potvrzení o očkování nově budou muset uznávat všechny země schengenského prostoru, kromě EU tudíž i Norsko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko a Island. Bezplatný certifikát zájemcům vydají očkovací nebo testovací centra.

Česká republika se zapojila do pilotního projektu a od 31. května umožnuje občanům stažení Covid certifikátu z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Česko je zároveň o krok napřed – již před schválením jednotného dokladu se dohodlo se sousedními zeměmi na uznávání covidových certifikátů.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama