ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,17. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

09.01.2017 14:23:37 - Koblížek P.

finanční (ne)gramotnost

Jak byste hodnotil finanční gramotnost u nás? A divíte se, že jsou někteří tak zadlužení a řešíme tu osobní bankroty, exekuce atd? Vždyť politici, včetně vás!, uvažují stejně. Nadělám si dluhy a když mám peníze na splacení, tak je použiji na raději na něco jiného. Nemělo by to být protizákonné nehledě na to, že je to nemorální?

Odpověď

09.01.2017 18:02:18 - Ing. Ladislav Šincl
Finanční gramotnost obyvatel hodnotím jako ne moc dobrou. Jednou z cest ke  zlepšení finanční gramotnosti by mohlo být větší zapojení tohoto tématu ještě více do svých školských programů.

Není pravda, že poslanci v této věci nic nečiní . V nedávné době se nám např. podařilo schválit např.  novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která výrazně pomáhá odstranit současné negativní jevy související s nedostatečnou finanční gramotností. Dotýká se všech úvěrů, bankovních i nebankovních, a zcela nově reguluje také oblast hypoték a mikropůjček. Lidem přináší mnoho plusů, například možnost splatit hypoteční úvěr v době fixace zdarma nebo s minimální sankcí. Zpřísněné podmínky by měly vyřadit ze hry valnou většinu někdejších pofidérních poskytovatelů, kteří si v mnohém nezadali s lichváři.Ani ochrana v podobě nového zákona nicméně negarantuje, že v některém případě nedoplatíte na vlastní nerozvážnost až hloupost při nakládání s penězi."

L. Šincl