Ing. Lenka Andrýsová

  • LIDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,03. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

01.08.2013 15:02:44 - Cernypes

LIDEM a mandát

Stále jsem se nedozvěděl z médií, jakým způsobem je možné, že politická strana, která nebyla účastníkem voleb je v parlamentu. Využívám tedy toho, že jste zde Vy a ptám se, jestli považujete svůj mandát za platný.

Odpověď

02.08.2013 13:49:34 - Ing. Lenka Andrýsová
Děkuji za Váš dotaz. Ano, můj mandát je platný. Jinak bych už ve sněmovně hlasovat nemohla. Proč? Protože naše ústava je sepsána tak, že důležitější než strana je jednotlivý poslanec. Ten má volnost ve svém hlasování. I když se může řídit i stranickým doporučením. Když tedy jsem zvolena, jsem zvolena nikoliv jako hlasovací stroj strany, což by odpovídalo tzv. vázanému mandátu, ale jsem zvolena jako poslanec, který bude prosazovat program, za který byl zvolen. Je správné, že máme tzv. volný mandát. Díky tomu vyvažujeme sílu politických stran. Kandidovala jsem za stranu VV. Ta mne zklamala nejen jako voliče, ale i jako poslance. Pokud chcete o mém rozhodnutí vědět více, mrkněte se na http://www.lenkaandrysova.cz/nazory/proc-opoustim-rady-veci-verejnych.html.
Díky naší ústavě a volnému mandátu jsem stranu VV mohla opustit. Chvíli jsem byla nestraník, pak jsem se ale rozhodla vstoupit do strany LIDEM- tedy do týmu lidí, kteří mají obdobné priority v politice jako já. To je: rozumná úsporná opatření, průhlednost hospodaření státu a financování stran a snižování přebujelé byrokracie, tedy zjednodušování kontaktu mezi lidmi a státem. 
Více o volném mandátu se dozvíte např. zde: http://ustavni2.juristic.cz/666673/clanek/ustava2.html