Ing. Lukáš Wagenknecht

  • BPP
  • Praha 8
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,7. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

28.01.2021 0:19:00

Chci dojít k té vaší logice uzavírání, protože to logiku žádnou nemá

Chci dojít k té vaší logice uzavírání, protože to logiku žádnou nemá

Projev na 5. schůzi Senátu 27. ledna 2021 k návrhu usnesení Senátu k aktuální situaci v důsledku platných omezení v nouzovém stavu a celostátní očkovací strategii

Vážený pane ministře, kolegyně, kolegové.

Já se pokusím komentovat oblast, která je v nadpisu toho dnešního bodu, ale která tady zatím ještě nebyla tak do detailů diskutovaná. To byla omezení vlády, která má v gesci pan ministr. Kvituji, že pan ministr vždycky odpovídá na mé dotazy, což já mám velice rád, i když samozřejmě to nejsou příjemné dotazy. Někteří ministři to nedělají. Já vám řeknu, proč ty dotazy vůbec pokládám, aby to bylo pochopitelné.

Naše vláda, pan ministr to má v gesci nejvíce, dělá mnoho opatření, která dopadají na ekonomiku, na podnikání, na kulturu atd., s cílem zamezit šíření koronaviru. Já tomu rozumím, nicméně co řeknu já, když se třeba inspirujete Rakouskem, Německem atd., což je hezky komunikováno, co u nás je malinko jinak... U nás je to tak, že my máme de facto trvalý lockdown v rámci nařízeného nouzového stavu, který pak vy vyhlašujete. To už máme od března minulého roku, kontinuálně to probíhá skoro pořád.

Vezmu Rakousko. V Rakousku nikdy nebyl použit nouzový stav, byl svolán speciální zákon, který se týkal právě této oblasti. Potom na základě nějakých podnětů byl zrušen a byl přijat během chvilky nový zákon. Veškerá opatření, která vláda dělá, jsou vždycky v rámci nějaké legislativy a jsou přezkoumatelná zákonem. Nemůže být potom nikde zpochybňováno, jestli to je názor vlády, který je bez nějakých pravidel, je správný, nebo špatný, je možné, aby to soud vždycky nějakou formou posoudil.

Tady se bavíme o vašich opatřeních, která se týkají omezení, které probíhá každý týden, někdy po třech dnech, někdy po sedmi dnech. V rámci toho, že máte nějakou tabulku s omezením, říká se jí PES, podle toho děláte nějaká rozhodnutí. Proč se na to ptám? Protože to děláte bez jakýchkoli pravidel dneska, v nějakém stavu, který je z běžné ústavní praxe. Rozhodnutí, která probíhají a nejsou přezkoumatelná.

Proto se budu ptát konkrétně. Ptám se na to možná už skoro rok, ale třeba mi odpovíte, třeba ne, uvidíme. Chápu, že těch dotazů máte hrozně moc, uvidíme, jak to budeme zvládat. Bude jich málo, ale budou věcné.

První věc, na kterou bych se zeptal, to je téma, samozřejmě, které pořád řeším, a to je omezování služeb a maloobchodu. Téma podnikatelské. Je to moje téma, tak půjdu do svých témat, nepůjdu do jiných. Nejsem odborník na očkování. Pokaždé, když se ptám, tak mi je komunikováno vládou, že omezení, která probíhají, jsou proto, aby byla omezena mobilita. Je to tak, předpokládám. Já už jsem se opravdu zvedl a šel jsem se podívat na místo, protože pořád tomu nerozumím. Tak jsem si objel několik typů maloobchodního prodeje. Abych vám řekl konkrétně, jel jsem za malé město, 10 000 obyvatel, tam je běžné nákupní centrum, kde je zkrátka jeden Kaufland nebo nějaké jiné obchodní centrum a pět nebo sedm nějakých obchodních jednotek. Dneska, tak, jak máte vaše omezení, aby se omezila mobilita, 80 % provozoven je otevřených, 20 uzavřených.

A takhle bych mohl pokračovat dál a dál. Tak jenom, jestli tady shrnu tento balíček do těch mých otázek... Jakou formou jste došli k té mobilitě? A jakou formou určujete, že je optimální knihkupectví, elektro prodejnu, nějakou malou drobnou provozovnu na náměstí, která dělá specializované prodeje, a necháte běžet supermarkety, potom velké řetězce atd.? Proč si důchodce nemůže koupit telefon a počítač, když se má přes tyto nástroje registrovat u vás ve vašem systému?

Tak to jestli mohu, stačí nějaká krátká odpověď. Myslím si, že tu odpověď nemáte, pane ministře, uvidím, těším se na ni, podle mě ji mít nemůžete, je to demagogie.

Druhá oblast, která se týká mě, kterou bych také rád nějakou formou komunikoval, to je, protože mám rád čísla, já jsem koukal, a to bych rád, aby byla nějaká zpětná vazba. Byla tady debata o tom PES, že se pořád mění, chápu, situace se pořád vyvíjí. Teď si můžeme koupit dětské boty, já jsem za to rád, i pro ty obchodníky, na druhou stranu obchodník s obuví má třetinu provozovny otevřenou, pro obuv dětskou, dvě zavřené. Dětskou si můžete koupit, jak jsem pochopil, ale pouze do velikosti 38. Mluvil jsem se svým kamarádem, má dítě, kterému je 11 let a má nohu 40. Nevím, co je dítě nebo ne, kdybyste nám mohl říct, co je dítě, abychom pochopili to vaše vládní opatření. Jestli nějaké dítě, které je mladší, ale má větší nohu, si boty koupit může nebo ne? Dospěl jsem k tomu, že vaše opatření nemají žádnou logiku, pouze cíleně si vybíráte toho, koho uvolníte, necháte ho žít, ostatní necháváte zavřené bez jakéhokoliv meritu věci a důvodu. Jenom proč to říkám. Asi bych tady dnes nevystupoval, protože chápu, že pan ministr má jednání vlády, je to komplikované, dotazů je mnoho. Ale řeknu ten důvod, proč tady reálně dnes vystupuji, a to je fakt vážná věc za mě a osobně se mě to dotýká.

Jeden můj známý, a není to jeden případ, to jsem si ověřoval, zkrátka provozoval restauraci, dělal tam i provozního, skončil na psychiatrii, nebudu říkat velké detaily, ale já to osobně od jeho rodiny vím. Pokusil se o sebevraždu z toho důvodu, že přišel o veškeré příjmy, které mu stát neposkytuje, opravdu přijde o hypotéku, má tři děti. Fakt si nevymýšlím, je to pro mě dneska hodně citlivé, osobní, mluvím tady o tom stále dokola, jestli i tyto případy vnímáte v rámci vašich nastavených opatření, protože chápu, že navrhujete nějaké kroky, jak omezíte mobilitu, kterou neomezíte, že zkrátka 80 %, zbytek koukají, ti nejmenší. Na druhou stranu, jestli toto nějakou formou vláda sleduje, že když jim nepodpoříte to fungování jejich životní, i to je nějaký dopad, jestli pro vás váha lidského života, jinak on se pokusil, přežil to, je na psychiatrii, bude tam nějakou dobu koukat z okna, je to hrozné, fakt je to strašné, jestli i tyto dopady zvažujete v rámci toho, jestli vládě tato opatření, jak je dělá, a tyto dopady jí nevadí, jestli to považujete za normální, běžnou věc nebo co s tím děláte. Protože na rovinu, chápu, že nenavrhujete ekonomické kompenzace, ale jste jedna vláda, která to má dávat dohromady v nějakém balíku, a pokud lidé opravdu už skoro rok budou dnes bez příjmů, to se nedá přežít. Za mě, jestli byste mohl toto...

A poslední věc, to je ohledně čísel, aby byla nějaká pozitivní vize. Vím, že mně ji dát nemůžete, pane ministře. Rozumím tomu. Je to nemoc, která se šíří, nicméně bych byl rád, kdybyste mi aspoň s nějakou mírou pravděpodobnosti mohl říct, kdy podle vás přejdeme do stupně 4. A ptám se proč? Koukal jsem na čísla. Komunikoval jste v médiích, že stupeň 4 bude, až bude 3000 lůžek v nemocnicích, jestli to chápu dobře, nejsem na to odborník, omlouvám se. Koukal jsem na čísla, která máte na vašich stránkách: www.onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19, které aktivně sleduji, jako každý občan v republice, i když ten, kdo nemá televizi nebo si ji teď nemůže koupit, tak ten má výhodu, třeba i důchodci koukají na televizi a v ní vidí třeba informace ohledně toho, co se děje, také si ji nemohou koupit. Nicméně koukal jsem, za posledních 10,5 dne nám to kleslo ze 7000 na 6000. Nevím, jestli počítám čísly ten trend, jak tady je, nevím, jestli to má exponenciální nebo nějakou jinou křivku, tzn., pokud bych to počítal, ten trend by byl stejný, a chceme jít z 6000, které jsou dnes, 6043, na 3000, kdyby ta linka byla lineární, nevím, jestli bude, právě jsem chtěl tu zpětnou vazbu, tak se na to číslo dostaneme za 30 až 43 dní, to už jsme v březnu. Tak jenom, ať to řekneme úplně na rovinu podnikatelům a lidem, kteří podnikají v oblasti, které budou uvolněny, zoologickým zahradám, které máte ve stupni 4, dneska se probíraly zase nějaké změny, nevím, co tam bude nového nebo nebude, to uvidíme, nebo v kultuře, sportu, atd. My vždycky komunikujeme... V půlce února se to asi uvolní, tak všichni čekají, co bude v půlce února, a pak zase nic. Je to velice depresivní. Tak jenom jestli ten trend by měl být, že půjde takhle přímo dolů, nebo jestli tam bude nějaká zahnutá křivka, že opravdu, jak jste říkal, že v půlce února by to bylo na stupni 4, anebo jestli podle těch čísel, která vychází, to bude až na konci února, relativně až v březnu. Ať lidé na rovinu vědí a vidí, na čem jsou.

Tak jestli bych mohl ještě krátkou rekapitulaci s mobilitou, to je první dotaz, tzn. v reálu se mobilita moc nesnižuje, o 15, 20 %, 30 %. Tak proč to komunikujete? Proč některé obchody zavíráte, i když jsou potřeba ty věci pro běžný život, a necháváte zbraně a květinářství pana premiéra běžet?

Druhý dotaz pak se týká toho samotného procesu přezkoumatelnosti, to asi nebudeme komplikovat. Dobře. Druhý, který mi stačí, to je ta pravděpodobnost. Kdy budeme na stupni 4, jestli ty trendy, jak máte vy určitě nějak řešené, jestli opravdu budou až za tři, čtyři týdny anebo to bude v půlce února?

Děkuji moc za odpověď, pokud bude, jinak děkuji.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama