Ing. Marian Jurečka

  • KDU-ČSL
  • Olomoucký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,54. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26.10.2015 20:07:00

Chci zavést častější medové snídaně ve školách

Chci zavést častější medové snídaně ve školách

Ministerstvo zemědělství chce zavést do školek a škol takzvané medové snídaně. Děti během nich navštíví i včelař, který jim vysvětlí, jak se med zpracovává.

 První vybrané školy si novinku, která má děti naučit zdravě snídat, pilotně vyzkouší už v listopadu. Česko se inspirovalo ve Slovinsku, kde akci pořádají každoročně už osm let. Opozice projekt považuje za bezvýznamný.

„To vypadá tak, že před vyučováním se děti posadí, namažou si máslo a med, dají si mléko. Trvá to nějakou hodinu. Potom začne škola a děti jdou do svých tříd," popsal medové snídaně Simon Konobelj ze slovinského velvyslanectví v Praze. U školáků podle něj mají velký úspěch. „Loni se u nás medová snídaně uskutečnila ve 429 školách, což je nějakých 94 procent všech škol, a zúčastnilo se jí 150 tisíc dětí. Probíhala rovněž v 270 školkách, takže taky pro menší děti.“

Ve Slovinsku akce probíhá jednou ročně. Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL chce ale medové snídaně zavést s tím, že budou pro děti připravené častěji.

Pilotní projekt chystá resort na listopad. Na kolika školách a kde bude probíhat, není zatím jasné. Součástí bude ale i přednáška. „Přijde včelař, který vysvětlí základní postupy, pokud jde o chov včel. Jak vypadá úl, rámek. Co dělá královna, co dělají dělnice, trubci. To je část edukativní,“ přiblížil Jurečka. „Potom probíhá tradiční snídaně, kde děti mají možnost snídat chleba s máslem, medem a mlékem. Taková tradiční, vesnická snídaně, řekněme.“

Pomoc od včelařů

O financování projektu se podle Jurečky zatím jedná. „Ještě analyzujeme, jaké finanční nároky by na to byly, a chceme do toho vtáhnout i přímo včelařské spolky z míst, kde ty školy jsou. Očekáváme, že by se podílely na části nákladů," dodal. Český svaz včelařů s podporou počítá. „Je dobré, když děti nahradí cukr medem. Protože jim neubírá tolik vápníku. A navíc, když budou mít kvalitní med, tak do sebe dostanou další vitamíny, minerály a látky, které jim zpevní zdraví, odolnost třeba při zimních plískanicích," řekl včelař Vladimír Glaser.

Podle opozice je ale takový pilotní projekt bezvýznamný. Kritizuje ho například poslankyně TOP 09 Anna Putnová. „Já bych řekla, že to je naprostý úlet. Zřejmě panu ministrovi uletěly včely. Medové snídaně je podle mě PR pana ministra. My nejsme v Africe, abychom museli dětem poskytovat snídaně a pokud chceme, aby děti zdravě snídaly, tak je potřeba udělat osvětu rodičům,“ zdůvodnila.

Vedle Slovinska se medové snídaně konají také ve školkách a školách v Maďarsku.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama