Ing. Markéta Pekarová Adamová

  • TOP 09
  • Hlavní město Praha
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,56. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.08.2019 21:52:57

Měli bychom si připomínat i odchod sovětských vojsk

Měli bychom si připomínat i odchod sovětských vojsk

Na zářijové schůzi bude Sněmovna projednávat novelu zákona o státních svátcích, jejímž cílem je zařadit 21. srpen mezi významné dny jako Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy.

První místopředsedkyně a poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová předloží pozměňovací návrh, kterým bude navrhovat, aby 27. červen, který je dnes Den památky obětí komunistického režimu, byl také zároveň Dnem odsunu sovětských vojsk z Československa.

„21. srpen 1968 patří bezesporu k nejtragičtějším dnům naší moderní historie. Započala jím dlouhé roky trvající okupace Československa, následovaná tzv. normalizací, která zanechala své negativní následky na našem národě dodnes. Považuji však za důležité připomínat nejen začátek okupace, ale i oslavovat její ukončení. Datum, které bychom neměli opomíjet je 27. červen 1991. Právě v tento den opustil Českou a slovenskou federativní republiku generálplukovník Eduard Vorobjov, velitel Střední skupiny vojsk. Tento den je symbolicky považován za definitivní odsun sovětských vojsk z území Československa, a proto jej navrhuji zařadit mezi významné dny jako Den odsunu sovětských vojsk z Československa,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Poslední transport se sovětskými vojáky byl vypraven 19. června 1991 z Milovic a o dva dny později překročil východní hranici ČSFR. Celý proces byl formálně ukončen podpisem protokolu o ukončení odsunu sovětských vojsk z Československa 25. června 1991 v Praze.

„Neměli bychom zapomínat, že pobyt sovětských vojsk na území Československa si vyžádal velké množství lidských i materiálních škod. Historické prameny evidují 290 mrtvých a 577 těžce zraněných československých občanů, další stovky lidí byly zraněny lehce. Celkové škody způsobené „dočasným“ pobytem sovětské armády na našem území představují částku vyšší než 6 miliard korun, z toho více jak polovinu této částky tvoří škody na životním prostředí,“ dodala Markéta Pekarová Adamová.

Celkem území ČSFR do června 1991 v 925 transportech opustilo 73 500 vojáků a 39 000 jejich rodinných příslušníků, 1 220 tanků, 2 500 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, 105 letadel, 175 vrtulníků a 95 000 tun munice.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout