Ing. Marta Nováková

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,23. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.04.2019 19:54:00

Příští rok si připomeneme 70. výročí diplomatických vztahů s Vietnamem

Příští rok si připomeneme 70. výročí diplomatických vztahů s Vietnamem

Ministryně Marta Nováková se setkala s vietnamským premiérem a zahájila podnikatelské fórum.

Česko-vietnamské vztahy, včetně obchodní a hospodářské oblasti, mají mnohaletou tradici. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková se ve středu setkala s vietnamským premiérem a zahájila podnikatelské fórum.

„Již v únoru 1950 naše země navázaly diplomatické styky a v příštím roce si tak připomeneme 70. výročí vzájemných diplomatických vztahů. Tato dlouhá tradice položila dobrý základ pro dynamický rozvoj obchodně-ekonomických vztahů mezi ČR a Vietnamem i v novém tisíciletí,“ uvedla na fóru ministryně.

Ministryně vyzdvihla Dohodu mezi EU a Vietnamem o volném obchodu, která by měla vejít v platnost v roce 2020 a která napomůže vyvážení vzájemné obchodní bilance. „Věřím, že se všechna pozitiva vyplývající z této dohody odrazí v bilaterální spolupráci mezi ČR a Vietnamu v příštích letech,“ dodala Marta Nováková.

ČR považuje vietnamský trh za významnou destinaci českých strojírenských i nestrojírenských výrobků. Na českém trhu se naopak velmi dobře uplatňují tradiční vietnamské komodity i řada dalších výrobků spotřebitelského charakteru.

Jednou z velmi důležitých oblastí rozvoje spolupráce jsou oficiální návštěvy na nejvyšší úrovni, což jistě svědčí o důležitosti česko-vietnamské relace. Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci Exportní strategie České republiky pro období 2012 – 2020 zařadilo Vietnam mezi 12 nejdůležitějších prioritních zemí, se kterými má zájem intenzivně rozvíjet bilaterální obchodní a hospodářskou spolupráci. „Máme zájem výrazněji ve Vietnamu prezentovat skutečnost, že čeští výrobci a exportéři mohou uspokojit požadavky vietnamského trhu v celé řadě oblastí,“ řekla ministryně a dodala: Věřím, že se dnešní fórum stane impulsem k dalším novým projektům a spolupráci.“

Obrat vzájemného obchodu rostl v posledních deseti letech nadprůměrným tempem a v minulém roce přesáhl hodnotu 1, 1 mld. USD. Kvalitou výrobků a konkurenceschopností českého průmyslu mají firmy zájem ve větší míře proniknout na vietnamský trh. Mezi stěžejní obory patří energetická zařízení, environmentální technologie jako čističky a úpravny vod nebo spalovny městského odpadu, zdravotnická technika, strojírenské výrobky včetně zemědělských a potravinářských technologií, těžební technika a dopravní systémy včetně modernizace železnic nebo vybavení letišť a dodávky letadel pro armádu i výcvik pilotů.

ČR rovněž přivítala úspěšně se rozvíjející spolupráci mezi technologickými agenturami ČR a Vietnamu. Společné projekty technologické spolupráce financované oběma agenturami přispívají k dalšímu provázání našich ekonomik a růstu celkové ekonomické spolupráce.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama