Ing. Martin Kolovratník

  • ANO 2011
  • Pardubický kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,94. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

13.05.2019 12:53:30 - Brazil

operátoři

Můžete garantovat, že se do dvou let narovná trh a operátoři budou jednat se všemi stejně, sníží ceny, a že čtvrtý operátor přinese změnu? Protože, co když se spolčí s těmi stávajícími? Také by mě zajímalo, jaké jsou příjmy státu od mobilních operátorů a na čem to závisí? Nejsou ceny tak drahé, protože jak je u nás zvykem, jsou vysoké daně? Typický příklad je jedno z nejvyšších zdanění práce. S tím byste taky mohli něco udělat. Nebo lépe, proč jste nic neudělali doteď?

Odpověď

19.05.2019 18:19:10 - Ing. Martin Kolovratník
Dobrý den,

téma cen za volání a mobilní data vnímám jako aktuální problém. V porovnání se zbytkem Evropy mají operátoři v Česku služby předražené. Situaci se snažíme řešit. Nedávno jsme například schválili novelu zákona, která umožňuje snadnější přechod mezi operátory. Nicméně jsem přesvědčený, že výraznou změnu přinese až příchod čtvrtého operátora. Nedávno vyšla pěkná studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která ukazuje, že pokud jsou na trhu více než tři operátoři, tak se obvykle rozšiřuje nabídka a snižují se ceny.

Rozhodně si nemyslím, že ceny jsou vysoké kvůli zdanění práce. Je sice pravda, že Česko patří mezi země s nejvyšším zdaněním práce, avšak výsledky hospodaření jasně ukazují, že firmy mají dostatečný prostor pro snížení cen nebo pro poskytnutí adekvátní nabídky. Zároveň bych rád dodal, že z vybraných peněz máme všichni bezplatný přístup ke vzdělání nebo kvalitní zdravotní péči a takovýchto oblastí bychom rozhodně našli více.