Ing. Mgr. Milan Šarapatka, Ph.D.

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,02. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

18.06.2014 15:10:19 - eda rybák

Islamisté útočí na Bagdád dotaz

Ale jak ze situace v Iráku ven? Amerika, která to vše spískala se stáhla. měla by se podle vás vrátit, nebo je třeba nechat BV vlastnímu osudu?

Odpověď

20.06.2014 13:59:33 - Ing. Mgr. Milan Šarapatka, Ph.D.
Obávám se, že každý názor bude v této chvíli spekulativní. Je však zřejmé, že se jedná o zcela zásadní destabilizaci dosavadního uspořádání celého regionu Středního východu.

Kořeny konfliktu lze nalézt již před sto lety kdy se v průběhu 1. světové války dohodly Velká Británie a Francie o budoucím rozdělení vlivu na územích, která do té doby ovládalo Turecko. Při tomto dělení se tehdejší velmoci řídily svými imperiálními zájmy a nerespektovaly etnické ani náboženské, v průběhu staletí utvořené, rozdělení regionu. Výsledkem pak byly  uměle vytvořené státy, které dostaly do vínku nestabilitu.

Domnívám se, že se region Středního východu vrací do bodu "nula" a bude se dělit podle etnických a náboženských hranic. Prakticky to může znamenat, že na území Iráku, případně v okolních zemích,v blízké budoucnosti  vzniknou státy obývané Sunnity, Šiity a Kurdy.