Ing. Mgr. Milan Šarapatka, Ph.D.

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,03. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

09.02.2016 12:28:48 - Ž.I.T.O.

Má smysl vyjednávat s teroristy?

Proč se občanům zatajují tak zásadní informace, jako že Česko zaplatilo miliardy za unesené Čechy? Jestli je tohle běžná praxe států, a nic nenasvědčuje tomu, že to tak není, tak se nedivím, že jsme tak kde jsme…Jak se chcete zbavit teroristů, když je zároveň dotujete?

Odpověď

10.02.2016 10:04:03 - Ing. Mgr. Milan Šarapatka, Ph.D.

 Dobrý den,

souhlasím s Vaším názorem, že vyjednávání s teroristy není řešením problému. Právě naopak. Je pouze řešením momentální situace, které celkový stav jen zhoršuje. Faktem na druhé straně je, že se vyjednávání s únosci a teroristy a placení výkupného stalo běžnou praxí v mezinárodním měřítku. Česká republika se proto jen zařadila po bok ostatních evropských zemí, tudíž neudělala v tomto smyslu nic výjimečného. Nestandartní je pouze to, že se o tom u nás veřejně hovoří. 

Česká vláda má nepochybně povinnost chránit české občany v zahraničí. Otázkou je ale, zda a jakou ochranu má poskytovat vláda těm našim občanům, kteří vědomě riskují a cestují do oblastí, kde lze únosy oprávněně očekávat.. A to je příklad jak našich cestovatelek do Pakistánu tak českého kuchaře v Lybii.