Ing. Miloš Zeman

První přímo zvolený prezident ČR
  • BPP
  • prezident České republiky
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,61. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

05.10.2022 20:33:00

Věřím, že jsme položili základy dlouhodobé spolupráce

Věřím, že jsme položili základy dlouhodobé spolupráce

Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti setkání s Jeho Výsostí šejchem Tamímem bin Hamad Ál Tháním, emírem Státu Katar

 Vaše výsosti, dámy a pánové,

jsem velmi rád, že Jeho Výsost emír Kataru přijal moje pozvání k návštěvě České republiky. Měli jsme velmi plodná jednání, která se týkala jak ekonomických, tak zahraničněpolitických otázek.

Pokud jde o ekonomické otázky, dnes jsme podepsali dohodu o ekonomické spolupráci, závazek, že po notifikaci Evropskou komisí schválíme i dohodu o ochraně investic, která je jinak z obou stran připravena. A již dříve byla uzavřena dohoda o zabránění dvojího zdanění. Koneckonců vedle přímé linky mezi Praho a Dauhá je perspektiva v nejbližší době zřídit velvyslanectví Kataru v České republice, naše velvyslanectví v Dauhá již funguje.

Chtěl bych ocenit přátelský tón našich diskusí a věřím, že jsme položili základy budoucí strategické, tedy dlouhodobé spolupráce obou zem

Co se týče zahraniční politiky, obě země odsuzují ruskou agresi na Ukrajinu. Zítra se Jeho Výsost zúčastní summitu hlav států ne jenom Evropské unie, ale Evropy jako celku, kde právě téma Ukrajiny, vedle tématu energetické krize, bude profilujícím tématem.

Jeho Výsosti jsem vyjádřil svůj názor, že jsme ve vážném riziku nukleárního konfliktu vzhledem k výhrůžkám použít nukleární taktické zbraně na Ukrajině. Domnívám se, že v této situaci by evropské státy, a ne jenom evropské státy, měly reagovat razantní vojenskou odpovědí, a že ještě před touto odpovědí by měly vyslat naprosto jasné varování, že pokud Ruská federace na ukrajinském území jaderné zbraně použije, bude reakce nikoli pouze diplomatická, ale i vojenská se všemi důsledky, které to může mít.

Ještě jednou děkuji Jeho Výsosti za to, že přijal moje pozvání. Těším se ne jenom na náš pracovní oběd, ale také na pracovní večeři, protože s Jeho Výsostí přijela delegace - asi sto katarských podnikatelů.

Děkuji vám za vaši pozornost.

Miloš Zeman
prezident republiky

Pražský hrad, 5. října 2022

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama