ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,21. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

6.3.2013 12:03:14

Nezaměstnanost může zkrotit cílená podpora malých a středních podniků

Nezaměstnanost může zkrotit cílená podpora malých a středních podniků

Jak zvládnout armádu nezaměstnaných? Odpověď je jednoduchá, vytvořme nová pracovní místa a dejme lidem práci. Zabráníme tak sociální a politické nestabilitě. Realita je však o poznání komplikovanější, jak už to tak bývá.

Přesto jsem přesvědčen, že například cílená podpora malých a středních podniků může rostoucí nezaměstnanost pomoci zkrotit.
V období ekonomické stagnace, kdy se firmy spíše snaží o přežití, než o tvorbu nových pracovních příležitostí, je obtížné nejen nové pracovní místo získat, ale zároveň si ho i udržet. Nezaměstnanost tak dosahuje nejen v České republice, ale i v Evropě jednoho pomyslného vrcholu za druhým a armáda nezaměstnaných postupně nabírá na síle.  
Tuto skutečnost pak dokazují následující čísla. V únoru 2008, před nástupem finanční krize, byla nezaměstnanost v eurozóně 7,2 %. V listopadu 2012 však již vzrostla na 11,8 %. Tento trend kopíruje i ČR, kde nezaměstnanost v prosinci 2012 vystoupala až k 9,4 %. Přitom ve stejném období v roce 2008 byla nezaměstnanost v ČR na úrovni 6 %. Tato čísla přece musí rozpálit každého i v tomto zimním období.  
Za příčinu růstu nezaměstnanosti lze bezesporu považovat nástup finanční a dluhové krize. Ne že bychom si do té doby žili v Evropě bez problémů, ale nezaměstnanost nás tenkrát až tak nepálila. Jak nyní snížit nezaměstnanost a vrátit její čísla alespoň na úroveň roku 2008? Anebo je vysoká míra nezaměstnanosti budoucností Evropy? Jako politik a Evropan se s tímto odmítám ztotožnit.  
Bez vyváženého národního hospodaření a zdravého stavu veřejných financí to však nepůjde. Jakkoli se mohou některá vládní opatření jevit jako příliš tvrdá, z dlouhodobého hlediska, i vzhledem k boji s nezaměstnaností, jsou nezbytná. Chceme-li však úspěšně bojovat s nezaměstnaností, nestačí pouze brzdit výdaje a škrtat. Je třeba udělat krok vřed.
Pro mě je tím krokem cílená podpora malých a středních podniků. Podpora velkých, zejména nadnárodních firem, na úkor těch malých, musí skončit. Doby, kdy rychlým a jednoduchým řešením pro vznik nových pracovních míst bylo získat velkého investora, jsou pryč. Řada velkých firem v současnosti přesouvá své závody a výrobny dál na východ za levnější pracovní silou a tím logicky ubývá pracovních míst.  
Podpora tak musí směřovat právě malým a středním firmám, které v ČR působí od revoluce a i do budoucna zde působit budou. Tyto firmy možná tak rychle nevytvoří tolik pracovních míst, na druhou stranu pracovní místa, která generují, jsou stabilního a trvalejšího charakteru. Snížit byrokratickou zátěž, přestat s nesmyslnými regulacemi, či poskytnout daňové úlevy malým a středním podnikům, tak vidím jako klíčové. 
Neméně podstatná je podpora zaměstnanosti a odborných znalostí zaměstnanců. Proto vítám projekt „Vzdělávejte se pro stabilitu“, který byl inspirován německým kurzarbeitem. Firma, která nemá dost finanční prostředků či zakázek na to, aby si zaměstnance udržela, ho ještě hned nemusí propustit. Firmy si mohou zažádat o příspěvek na rozvoj a další vzdělávání svých zaměstnanců. Zaměstnanec se bude moci v rámci tohoto projektu po část pracovního týdne vzdělávat a svoji práci si tak udrží.  
Boj s nezaměstnaností vidím jako možný, s reálným pozitivním výsledkem. Nicméně již nebude tak „snadný a rychlý“ jak bychom si představovali. Budeme muset jít více do hloubky jednotlivých problémů. A spokojit se s postupnými, zato však trvalými změnami. Jen tak nám členů armády nezaměstnaných ubude a jako celek se stane méně sociálně výbušnou.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama