Ing. Miroslav Toman

  • BPP
  • ministr zemědělství
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,06. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

9. 11. 2013 18:21:39

V programu Podpora pojištění dostanou letos zemědělci peníze dříve

V programu Podpora pojištění dostanou letos zemědělci peníze dříve

Pro Podporu pojištění určil Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a.s. (PGRLF) pro letošní rok 200 milionů korun.

V říjnu MZe zajistilo dotaci, která navýšila prostředky na tento program o dalších 100 milionů. Prostřednictvím programu Zemědělec bude letos poskytnuto žadatelům zhruba 490 milionů korun.

„Na základě dohody mezi Ministerstvem zemědělství a Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem můžeme letos v předstihu vyhlásit konečnou výši podpory v programu Podpora pojištění. Oproti loňskému roku je to asi o jeden a půl měsíce dříve. Díky tomu je možné připravovat dřívější výplatu přiznaných podpor,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Pro program Podpora pojištění alokoval PGRLF na rok 2013 původně 200 milionů korun. Díky dotaci z úspor Ministerstva zemědělství, kterou fond dostal v říjnu, mohou být prostředky na program navýšeny o 100 milionů.

Konkrétně dostanou žadatelé na pojistné pro speciální plodiny (např. ovoce, zelenina, réva vinná, chmel) a hospodářská zvířata 50% podporu, na pojištění lesních školek dostanou 30%. Díky stomilionové dotaci z MZe a s ohledem na předpokládanou úsporu v programu Zemědělec, může i letos PGRLF podpořit pojištění ostatních plodin (např. obiloviny), a to ve výši 18%.

Pro program Zemědělec (podpora úroků z úvěrů) PGRLF vyčlenil prostředky ve výši 610 milionů korun. Po zpracování došlých žádostí bude při maximální základní sazbě podpory ve výši 2,5% vyčerpáno zhruba 490 milionů. Předpokládaná úspora dosáhne 120 milionů a právě tyto peníze použije PGRLF na podporu pojistného ostatních plodin.

Dnes otevřel PGRLF druhé kolo příjmu žádostí o poskytnutí podpory ve formě úročené půjčky na obnovu provozu podniků zemědělských prvovýrobců a zpracovatelů zemědělské produkce zasažených povodněmi, záplavami nebo přívalovými dešti. Fond může mezi žadatele rozdělit celkem 200 milionů korun. Příjem žádostí o tuto podporu bude ukončen 31. prosince 2013.

Dana Večeřová
ředitelka Odboru komunikace MZe
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama