Ing. Pavel Sehnal

  • APB
  • Praha 18
  • zastupitel měst. části
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,76. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

28.04.2021 16:03:00

Poškození z Vrbětic musí být odškodněni, státu ale chybí systémový mechanismus

Poškození z Vrbětic musí být odškodněni, státu ale chybí systémový mechanismus

Pozůstalí po obětech a poškození majitelé pozemků se složitě domáhají náhrady škody, prioritou státu ale musí být včasné vyplacení poškozených a vláda má následně škodu vymáhat po vinících. V tomto případě po Rusku.

Po zveřejnění detailů vrbětické kauzy, které ukázaly, že za explozí muničních skladů stojí agenti ruské vojenské rozvědky GRU se někteří politici ozvali s tím, že je třeba po Rusku vymáhat náhradu škody, která se dle dostupných zdrojů pohybuje kolem jedné miliardy korun. Pakliže má stát naprostou jistotu a důkazy, že Rusko za výbuchy stojí, a tedy spáchalo na našem území teroristický čin, není se o čem bavit a Česká republika by nepochybně náhradu škody vymáhat měla.
Na prvním místě stojí odškodnění místních lidí a podniků, které buď poškodila exploze jako taková a v druhém sledu její následky. Například znemožnění cestovat po místních komunikacích a zákaz přístupu na vlastní pozemky. Nesmíme zapomenout na to, že tamní zemědělci nemohli po řadu let vůbec obhospodařovat svá vlastní pole a lesy, čímž jim vznikly obrovské materiální škody a mohly je dostat na hranu existenčních potíží.
V neposlední řadě je nutné, pokud možno, adekvátně odškodnit pozůstalé po dvou obětech, neboť exploze přímo způsobila smrt dvou českých občanů, pracovníků muničního skladu. Nikdo nemůže po našich občanech chtít, aby se ať už jednotlivě nebo koordinovaně sami obraceli na Ruskou federaci a žádali odškodnění. Toto je úkolem českého státu, který by měl adekvátní náhradu škody poskytnout a až následně ji vymáhat po Rusku. 
Zásadním nedostatkem je absence státního garančního fondu. Z něho by se systémově vyplácelo odškodnění poškozeným a pozůstalým po obětech v podobných případech. Nemusí se jednat zrovna jen o případ Vrbětice, ale potenciální jiné teroristické útoky. Je totiž známo, že u pojišťoven se proti teroristickému útoku pojistit nelze. Proto musí vzniknout garanční fond, který obětem poskytne adekvátní náhradu škody a následně bude tuto škodu vláda vymáhat po vinících.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama