Ing. Pavlína Nytrová

ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,91. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

23.01.2015 10:03:25 - Lulek z Bystřice

ochrana dětí

Chalánková chce navrhnout zrušení pěstounské péče a současně i Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Co vy na to? A souhlasíte, že zmíněný úřad selhal v případu řešení problémů s norskou sociálkou? A jak vlastně samotnou kauzu vnímáte? Podle mě by měl stát udělat víc

Odpověď

27.01.2015 10:04:32 - Ing. Pavlína Nytrová
 Vážený pane, nechci komentovat aktivity své kolegyně z Poslanecké sněmovny. Myslím si, že není možné jen tak od stolu navrhnout zrušení pěstounské péče a Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Česká republika je mino jiné vázaná mezinárodními smlouvami. V čem s ní souhlasím je to, že v prvé řadě musí jít vždy o práva dítěte. Pokud selžou biologičtí rodiče, nefunguje rodina, musí potřebnou péči dětem zajistit stát. O tom, že je potřeba novelizovat zákon o pěstounské péči se mluví už dlouho. Je v něm potřeba provést takové změny, aby se na úkor dětí neobohacovali „vykutálení“ jednotlivci, a aby ten systém byl spravedlivější. Vím, že role pěstounů není jednoduchá a velice si jí vážím.

Pokud jde o případ kauzy sourozenců v Norsku, pak vždy se dá udělat více. Nerada bych pronášela kritická slova, protože neznám ten případ tak detailně, ale postup našeho státu by měl být důraznější. Místo toho si jeho řešení přehazují jednotlivé instituce a hledají důvody, proč nemohou nic dělat, a nehledají cestu, jak to udělat. Navíc se z toho vytratila ta lidská stránka, že jde o děti, naše občany, kteří žijí odděleně v Norsku už třetí rok bez své rodiny.