Ing. Petr Beitl

  • ODS
  • Liberecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,43. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.11.2020 11:59:07

Pane ministře Blatný, víte jak fungují terénní pečovatelské služby?

Pane ministře Blatný, víte jak fungují terénní pečovatelské služby?

Sleduji, jak se s koronavirem obtížně, ale statečně vypořádávají sociální služby. Zejména na terénní pečovatelskou službu stát opět pozapomněl.

 Pečovatelky a sociální pracovnice docházejí ke klientům domů, zajištění ochrany zdraví a bezpečí personálu i klientů je tak komplikovanější než v domovech seniorů, kde jsou nastavena interní bezpečnostní opatření. Ministerské nařízení z 3. listopadu, které nařizuje testování státem dodanými testy, je ale směřováno zejména na pobytová sociální zařízení. 12. listopadu jsme proto interpeloval ministra zdravotnictví Blatného. Jeho nejasné odpovědi mě neuspokojily, proto jsem zaslal ještě písemnou interpelaci. Její znění:

Vážený pane ministře,

moje interpelace se týká Vašeho nařízení testovat zaměstnance v přímé péči vydané mimořádným opatřením MZD ČR č. 47828/220-4 dne 3. listopadu. Testovat zaměstnance organizací poskytujících sociální služby je potřebné a nezbytné.  Bohužel Vaše nařízení je primárně koncipováno pro pobytová zařízení poskytující sociální služby, ale závazné je i pro terénní pečovatelskou službu. Ta bohužel není v nařízení zohledněna.

Testy  byly fakticky dodány podle distribučního seznamu také organizacím pečovatelské služby pracujícím pouze v terénu, které poskytují sociální služby a nikoli i služby zdravotní.  Tyto nemají ve své struktuře ani lékaře ani zdravotnický personál, který by byl oprávněn testování provést. Vedení těchto organizací se dostává do velmi komplikované situace. V době, kdy jsou pracovníci v sociálních službách v přímé péči vystaveni stresu a velkému pracovnímu zatížení v souvislosti s dodržováním protiepidemických a hygienických opatření, jsou nuceni ještě vymýšlet způsoby plnění opatření MZD ČR.

Žádám Vás tedy o konkrétní vysvětlení, jak má testování v periodicitě 1x za 5 dní probíhat v praxi organizace, která poskytuje terénní péči zejména v pracovní dny a nemá zdravotnický personál.

Žádám Vás, abyste při vysvětlení opatření bral v potaz praktické záležitosti s ohledem na zákoník práce, jako například mzdové náhrady při testování ve volném čase zaměstnanců, cestovné atd.

Vážený pane ministře, setkal jsem se i s obavami praktických lékařů, kteří mají uzavřenou smlouvu o poskytování pracovnělékařských služeb s některou ze sociálních organizací, o plnění ze strany zdravotní pojišťovny v případě, že nebude z objektivních důvodů dodržen nařízený 5-ti denní testovací cyklus. Prosím Vás o upřesnění. I lékaři a zdravotnický personál v ambulancích a ordinacích jsou nyní vystaveni velkému tlaku a jasné pokyny k provádění opatření jim práci velmi ulehčí.

Vážený pane ministře, nouzový stav není možné prodlužovat do nekonečna. A je jasné, že bude nutné přijmout opatření pro další období, protože koronavirus nezmizí a musíme se s ním naučit žít. Rizikovou skupinou náchylnou k onemocnění koronavirem s fatálními důsledky jsou především senioři.

Zajímá mě, zda a jak se MZD ČR zabývá ochranou rizikových skupin obyvatelstva, tedy především seniorů, do budoucna. Neuvažujete například o nabízení bezplatného plošného očkování proti chřipce i proti pneumokokům způsobujícím zápal plic (např. Prevenar 13)?

Petr Beitl, ODS 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama