ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,32. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

16.08.2019 20:41:00

Úřad tvrdí, že žádný audit neexistuje

Úřad tvrdí, že žádný audit neexistuje

Praha 4 více než půl roku nezákonně bojkotuje zveřejnění auditu podezřelých zakázek. Nyní otočila – dokument prý neexistuje.

Už více než půl roku se městská část Praha 4 nezákonně brání zveřejnění auditu podezřelých veřejných zakázek z let 2014 až 2018, o který žádá bývalý zastupitel Petr Horálek (ČSSD) podle zákona o svobodném přístupu k informacím. I přesto, že pražský magistrát již třikrát vyhověl jeho odvolání, nerespektuje městská část jeho závazný právní názor a v nejnovějším rozhodnutí z počátku srpna zcela v rozporu se svými dřívějšími vyjádřeními dokonce tvrdí, že dokument neexistuje. Jde o vrchol arogance, komentuje rozhodnutí předseda pražské ČSSD Petr Pavlík.

Interní audit, který v loňském roce zpracovali zaměstnanci kontrolního odboru městské části Praha 4, přinesl celou řadu podezření z machinací veřejných zakázek v letech 2014 až 2018. Městská část se od té doby snaží závěry auditu ututlat, v lednu dokonce radní odvolali vedoucí odboru kontroly Jaroslavu Kulasovou. Od ledna také svádí městská část právní bitvu proti zveřejnění auditu, který podle zákona o svobodném přístupu k informacím požaduje bývalý zastupitel za ČSSD Petr Horálek. Ten vedle auditu požaduje i vydání neveřejné přílohy usnesení, kterým byla vedoucí kontrolorů odvolána.

„Městská část již čtyřikrát odmítla vydat jak audit podezřelých zakázek, tak neveřejnou přílohu usnesení o odvolání vedoucí odboru kontroly. Tento týden jsem se seznámil s nejnovějším rozhodnutím z počátku srpna, nad kterým skutečně zůstává rozum stát. Úřad nově tvrdí, že žádný audit neexistuje, i když ve třech předchozích rozhodnutích přinášel jen velmi chabé důvody, proč jej nemůže zveřejnit. A neveřejnou přílohu usnesení nově nechce zveřejnit z důvodu, že je neveřejná, což je absurdní argumentace kruhem,“ říká Petr Horálek.

V dřívějších rozhodnutích se městská část bránila mimo jiné tím, že je audit interní, jindy zase tím, že by jeho zveřejnění mohlo narušit dobrou pověst Prahy 4. Odvolací řízení u pražského magistrátu také bojkotovala tak, že nadřízenému správnímu orgánu odmítala zaslat předmětné dokumenty. Pod tlakem magistrátu, který tak po řadu měsíců vůbec nemohl posoudit, zda lze nebo nelze žádosti vyhovět, nakonec dokumenty poskytla. Magistrát tak v červenci rozhodl, že žádosti vyhovět lze, radnice to ale ani teď nerespektuje. Horálek se proto znovu odvolá, nově bude žádat magistrát, aby dokumenty zveřejnil sám, což mu zákon umožňuje.

Předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík považuje celou záležitost za vrchol arogance. „Jde o zlovolné chování úřadu, který je určen k službě veřejnosti a k informování o tom, jak se nakládá s penězi daňových poplatníků. Vehemenci, se kterou Praha 4 brání zveřejnění auditu, lze číst jenom jediným způsobem – snaží se o zametení možného kriminálního jednání pod koberec. Odpovědnost za veřejné zakázky v minulém volebním období nesli především občanští demokraté. Ti byli v koalici jak pod zeleným starostou Petrem Štěpánkem, tak pod současnou starostkou za hnutí ANO Irenou Michalcovou. Bývalý starosta i současná starostka nesou odpovědnost za to, jak se městská část v této věci chovala a chová,“ říká Pavlík.

Na starostku za hnutí ANO Irenu Michalcovou se rozhodl ve věci obrátit i poslanec Petr Dolínek (ČSSD). „To, co předvádí městská část ve věci zveřejnění auditu a důvodů pro odvolání bývalé vedoucí odboru kontroly, je neuvěřitelné. Jako pražský poslanec jsem dnes odeslal dopis starostce, aby okamžitě zjednala nápravu. Úředníci, kteří si dovolí po půlročním řízení zcela otočit a snaží se nově předstírat, že požadovaná informace neexistuje, i když do té doby vymýšlejí stále hloupější a hloupější důvody pro její nezveřejnění, by měli být adekvátně potrestáni,“ říká poslanec.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama