Ing. Petr Vícha

  • ČSSD
  • Karviná
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,36. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.02.2021 14:01:00

První dražba odtažených aut vynesla městu přes deset tisíc korun

První dražba odtažených aut vynesla městu přes deset tisíc korun

Ani desetistupňový mráz neodradil zájemce o koupi autovraků. Na historicky první dražbě odtažených aut se jich v Bohumíně sešly tři desítky.

Čtyři autovraky, které město v pátek 12. února nabídlo veřejnosti k prodeji, se nakonec vydražily za 10 202 koruny. Další dražbu plánuje radnice uspořádat zhruba za měsíc a půl.

Inovativní formu nakládání s autovraky přinesla novela silničního zákona, díky níž mohou města nejen odtáhnout z ulic vozy, které mají půl roku propadlou technickou kontrolu, ale následně je po uplynutí příslušné lhůty nabídnout lidem v dražbě. Jako jedno z prvních měst se do prodeje vraků touto formou pustil právě Bohumín. „Dražili jsme tři osobní auta a jeden menší nákladní vůz. Vyvolávací cenu jsme nestanovovali, protože od vozů pochopitelně nemáme klíče a nemůžeme zjistit, zda jsou provozuschopné, ani v jakém jsou technickém stavu. I přesto se lidé předháněli, kdo dá více. V dražbě jsme nakonec utržili přes deset tisíc korun,“ řekl vedoucí odboru dopravy bohumínské radnice Pavel Vavrečka.

Zelený Seat Alhambra se prodal za 3 000 korun, červený Fiat Cinquecento za 2002 koruny, stříbrná Kia Shuma za 1 500 korun a malý nákladní vůz Lublin za 3 700 korun. „My jsme především rádi, že tyto vraky mohly díky novele silničního zákona zmizet z ulic a neblokují nám parkovací místa. Jejich vydražení je příjemným bonusem, protože nám pokryje náklady na odtah. Ukázalo se, že tento postup má smysl a budeme v něm pokračovat,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha. Jak dodal, pokud by se vraky nepodařilo v dražbě udat, město by je muselo nechat ekologicky zlikvidovat.

Lidé, kteří v dražbě uspěli, musí nejprve radnici zaplatit nejvyšší nabídnutou částku. Následně si mohou vůz odtáhnout z areálu městských technických služeb BM servis, kde jsou vraky odstaveny. Současně mají deset pracovních dnů na to, aby vůz přepsali. K tomu potřebují evidenční prohlídku a kartu pojištění. Celá administrativa je vyjde na zhruba 1 300 korun. Od městského úřadu obdrží duplikát velkého technického průkazu. Jak s autem následně naloží, je už na nových vlastnících.

Od loňského dubna, kdy vešla novela silničního zákona v platnost, dala radnice odtáhnout z ulic Bohumína osmnáct aut bez platné technické kontroly, letos už další dvě. Vraků, které blokují veřejné prostranství, si všímají především strážníci, ale i sami obyvatelé města, kteří na ně upozorňují město prostřednictvím aplikace Hlášení závad. Další dražbu Bohumín plánuje uspořádat zhruba za měsíc a půl, kdy doběhne lhůta dalším odtaženým autovrakům.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama