Ing. Radim Vysloužil

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,84. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27. 7. 2013 15:50:58

Prezident jako nová politická síla

Prezident jako nová politická síla

Nejprve vláda odborníků složená z přátel Miloše Zemana a SPOZ, která nemá šanci získat ve sněmovně důvěru, a pak požadavek prezidenta na notářsky ověřených 101 podpisů poslanců podporujících Miroslavu Němcovou na premiérku.

Miloš Zeman je prostě hráč. Politický hráč s hromadou zkušeností a kopou inteligence k tomu. Což je myšleno sice pozitivně, ale jen v rámci měření toho, kdo z politiků je jaký hráč a stratég. Bohužel to logicky neznamená, že Miloš Zeman je automaticky také zároveň velký státník, kterému leží na srdci především blaho národa a dělá vše pro to, aby k němu napomohl. Ne, to dle mého Miloš Zeman není. Jednak to dokázal v minulosti v roli premiéra posvěcené opoziční smlouvou, ale dokazuje to i nyní v roli prezidenta.  

Když Miloš Zeman v prezidentské kampani i po jejím vítězném tažení v ní prohlašoval, že přímá volba dá novému prezidentovi mnohem silnější mandát, nejsem si jist, kolik z nás si dokázalo představit, co se za tím skrývá. Samozřejmě, některým to určitě bylo jasné. Buď jak buď, dnes je to myslím dost evidentní. Miloš Zeman se stal skutečnou politickou silou, která hýbe událostmi na politické scéně. Není to „jen“ prezident „pro forma“, který může sice budit zájem svými názory, ale nikoho vlastně nemusí až tak zajímat, protože nemají reálný dopad na život v této zemi. Samozřejmě amnestie Václava Klause je něco jiného, ta se z dnešního pohledu zdá být jako takovou předzvěstí toho, co nás letos čeká za změny. Jakoby by to byla symbolika pro přechod k jinému prezidentskému úřadu, než jaký jsme znali doposud. A vlastně se na to celkem hodí i jedno pořekadlo. Jak na Nový rok, tak po celý rok…  

Požadavek prezidenta Miloše Zemana na notářsky ověřené podpisy 101 poslanců je vlastně z jistého pohledu malicherností. Je to formalita, ovšem formalita, která uráží. Uráží jak Miroslavu Němcovou, tak nás, kteří jsme svůj podpis pod její podporu již připojili. Nakonec představa, že některý z těch 101 podpisů z dvou poslaneckých klubů, LIDEM a 4 nezařazených poslanců je snad falešný, je opravdu absurdní.  Víte, osobně netrpím nějakým komplexem pýchy nebo snad přílišné důstojnosti vycházející z poslaneckého mandátu, ale souhlasím s Miroslavou Němcovou, že poslanecká sněmovna by neměla nutně skákat tak, jak pan prezident zapíská. To už opravdu zavání tím, že poslanci a senátoři budou brzy v podřízeném vztahu k „Hradu“, který je bude řídit tak, jak se to jemu a jeho spolupracovníkům bude hodit… Miloš Zeman ví, jak ponižující a potupné by pro nás bylo, kdybychom své podpisy znovu připojovali pod dohledem notáře.

Moc dobře to ví, a proto to dělá. Je to součást jeho hry s parlamentem a touto zemí, ve které si tak trochu jako malé dítě dokazuje, že „má navrch“. Tak ale podle mne mandát z přímé volby nebyl myšlen. Proto vyzývám své kolegy poslance, abychom odmítli tento nesmyslný požadavek a zachovali si tak svou suverenitu danou nám mandátem od našich voličů.    

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama