Ing. Radovan Vích

Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • SPD
  • Liberecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,14. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26.11.2020 9:07:05

Vích (SPD) Chaos v krajích je důsledkem odmítání přímé volby hejtmanů

Vích (SPD) Chaos v krajích je důsledkem odmítání přímé volby hejtmanů

Hnutí SPD dlouhodobě navrhuje zavedení přímé volby hejtmanů, primátorů a starostů. Vláda ANO, ČSSD s podporou KSČM tento náš návrh dlouhodobě odmítá. Přitom zavedení tohoto principu do zákona by vnesla do systému pořádek a dopředu jasná pravidla.

O co se v podstatě jedná? Vítězný politický subjekt, a na jeho kandidátce člověk s nejvíce preferenčními hlasy, se stává automaticky hejtmanem, primátorem anebo starostou. A na tomto půdorysu se sestavuje vládnoucí koalice. Nelze tak obejít vítězný politický subjekt při jednáních o budoucích koalicích, protože toto vyjednávání vede pouze a výhradně právě vítězný politický subjekt v čele s osobou s nejvíce preferenčními hlasy. Pokud by toto pravidlo bylo uzákoněno, potom by současná situace v povolebních vyjednáváních v krajích byla diametrálně odlišná.

Hnutí ANO bylo vítězem při nedávných krajských volbách v deseti krajích. Mělo by tedy v tomto případě deset hejtmanů. V současné situaci má hejtmany tři a v karlovarském kraji bojuje o čtvrtého, přičemž vše nasvědčuje tomu, že i zde je z jednání o hejtmana opoziční strany vyšachují.

Pokud by tedy byla přijata výše zmíněná právní úprava z pera SPD, bylo by vše jinak. Vládní hnutí ANO by mělo jasnou převahu ve většině krajů a mělo by zřejmě i předsedu Asociace krajů. Tím pádem by byla i mnohem silnější pozice krajů při aktuálním vyjednávání s vládou o kompenzačním bonusu a případné změně parametrů v rozpočtovém určení daní (RUD) v rámci dopadů výpadků příjmů a sdílených daní pro vyšší územně správné celky v rámci pandemie koronaviru.

Je to škoda. Trpět tím budou krajské samosprávy a hlavně občané v krajích, kterým v rámci předvolebních kampaní byly slibovány "hory - doly" a nyní se bude tvrdě škrtat. Hrozí tím i rozpad krajských koalic, které byly utvářeny na základě určitých programových priorit v rámci různobarevných koaličních smluv a programových prohlášení. Z těch se nyní stávají pouze zbožná přání a cáry papíru, protože bude všechno jinak, nehledě na skutečnost, že se začíná hovořit o třetí vlně pandemie na jaře 2021.

Určení viníků je jasné. Vláda ANO, ČSSD s podporou KSČM, která omítá zavedení přímé volby hejtmanů do praxe a zároveň současné vedení těch krajů, které odmítly uznat faktického vítěze voleb při ustanovování krajských koalic . Jedná se o Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký kraj a Vysočinu. Karlovarský kraj má k nim úspěšně nakročeno.  Tak až budou hejtmani spílat vládě, že mají nedostatek finančních prostředků na financování svých projektů, tak ať se v první řadě zamyslí sami nad sebou. Zjistí, že je potřeba nejen ctít vítěze voleb, ale také komunikovat se všemi subjekty, které uspěly v krajských volbách, protože i ty mají své poslance a mohou jim v lecčems pomoci. Třeba v podpoře změn parametrů RUD. Příčina je tedy také na straně některých hejtmanů a z toho by si měly jednotlivé politické subjekty, které za tím stojí, vzít ponaučení do budoucna. Nikdy nevíš, kdy koho budeš potřebovat.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama