Ing. Stanislav Blaha

Tento profil není poslancem aktivně využíván
  • ODS
  • Zlínský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,75. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.11.2017 13:16:50

Hazardní Účtenkovka

Hazardní Účtenkovka

„Víte o nějaké jiné možnosti, která by vám dávala šanci vyhrát měsíc co měsíc milion korun nebo jednu z dalších více než 20 000 cen, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu navíc?“

 Takto se Česká republika ptá svých občanů na oficiálních stránkách projektu loterie Účtenkovka. Je to pikantní projekt hned z několika důvodů.


Předně je dobré si ujasnit, z které kapitoly státního rozpočtu vlastně jdou výdaje na výhry. To vůbec není triviální otázka. Daně se rozdělují na základě zákona o státním rozpočtu. Ten sice pro rok 2017 počítá s výdaji Ministerstva financí ve výši téměř 21,2 mld. Kč, ale o výdajích na výhry v loterii tam není ani čárka. Nejedná se přitom o nějakou maličkost, protože se počítá s 65 mil. Kč ročně. Ministra financí se na to v Poslanecké sněmovně samozřejmě zeptám.


Druhý problém spočívá v legalitě celé té hry. Loterie se u nás řídí Zákonem č. 186/2016 Sb., O hazardních hrách. Ministr financí Ivan Pilný sice předběžně prohlásil, že se nejedná o hazard, ale to je pouze jeho – a doufám, že zcela soukromý – názor. Zákon totiž jasně praví, že „hazardní hrou se rozumí hra, sázka nebo los, do nichž sázející vloží sázku, jejíž návratnost se nezaručuje, a v nichž o výhře nebo prohře rozhoduje zcela nebo zčásti náhoda nebo neznámá okolnost.“ Možná kolem toho vznikne sémantický taneček, jakože sázející v tomto případě nevkládá své peníze primárně do hry, ale do nákupu zboží či služby, nicméně to by pak stát vytvořil precedens vztahující se k úplně každé jiné hře: Od toho okamžiku by se už na žádném plese neprodávaly losy, ale pouze koláčky, jejichž nákup by opravňoval kupujícího vložit účtenku do osudí. Čili o hru podle Zákona o hazardních hrách se samozřejmě jedná a i z tohoto důvodu je přesně podle zákona věk hráčů omezen na 18 let.


Ovšem pozor! Hazardní hry nesmí být provozovány například v prostoru sloužícím církvi nebo náboženské společnosti. To znamená, že pokud si můj oblíbený hostinský ze svého soukromého podniku udělá kazatelnu, stát nebude moci do své loterie přijmou žádnou účtenku tam vydanou. To je naprosto neprůstřelné, protože za náboženskou společnost se může klidně prohlásit jakýkoli spolek, a to i když se bude jmenovat třeba Pivní komando. Docela by mě zajímalo, jak by si s tím Ministerstvo financí poradilo. Stačilo by zaregistrovat jedinou takovou účtenku a byl by z toho přestupek s pokutou až do výše 50 mil. Kč.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama