Ing. Veronika Vrecionová

  • ODS
  • Středočeský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,5. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.07.2020 17:37:23

Ministerstvo zemědělství už potřebu zastropování dotací pochopilo. A co vláda?

Ministerstvo zemědělství už potřebu zastropování dotací pochopilo. A co vláda?

Vláda dnes projedná Zprávu o stavu zemědělství ČR za rok 2019. Kromě řady statistických údajů popisuje hlavní problémy českého zemědělství a navrhuje řešení.

V dokumentu se mimo jiné uvádí: „Ve struktuře zemědělských podniků přetrvává vysoký podíl velkých právnických osob na obhospodařované z. p., zatímco fyzické osoby, které tvoří téměř 90 % všech subjektů, hospodaří zhruba na 30 % z. p. Problémy ve vztahu zemědělství k životnímu prostředí a venkovu se nadále zhoršují. Zejména se to týká velkovýrobního průmyslového zemědělství.“

„Jsem ráda, že Ministerstvo zemědělství konečně pochopilo potřebu podpory malých a středních zemědělců a je si také vědomo obecně horšího přístupu k životnímu prostředí ze strany velkých agrokoncernů,“ uvádí europoslankyně Veronika Vrecionová.

Zpráva přichází v době, kdy vrcholí vyjednávání Společné zemědělské politiky EU na roky 2021-2027. Zatímco většina členských zemí podporuje zastropování zemědělských dotací, ČR je jako jedna z mála zemí opakovaně proti.

„Dnes máme možnost tento negativní trend zvrátit a zastavit postupující koncentraci zemědělské produkce v rukou malé skupiny velkých podniků. Nejúčinnějším nástrojem je zastropování zemědělských dotací. Ty mají pomáhat udržet malé zemědělce a rodinné farmy na venkově, nikoli sloužit jako zdroj pro skupování konkurence, jak se nyní často děje.“

„Doufám, že doporučení, které Ministerstvo zemědělství navrhuje a odpovídající zastropování, vezme v úvahu i ministr Toman a celá vláda a v České republice jej zavedou,“ dodala Vrecionová.

Navrhovaná doporučení (výběr):

  • Nastavit takové parametry a opatření SZP, které pomohou rozvoji strukturálně vyváženějšímu zemědělskému sektoru, který bude schopen významně přispívat ke zvýšení potravinové soběstačnosti a zlepšení vztahů k jím užívaným přírodním zdrojům.
  • Podporovat tvorbu a udržení pracovních míst a diverzifikaci činností na venkově, a to včetně podpory malých zemědělských podniků rodinného typu.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama