Ing. Veronika Vrecionová

  • ODS
  • Středočeský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

03.03.2016 11:39:02 - gábina krpačová

práva zvířat

Podpoříte návrh na zákaz kožešinových farem? A pokud by k tomu došlo, jak by se tedy věci z kožešiny vyráběly? Pochybuju totiž, že by se přestaly dělat kožené boty, kabelky, oblečení apod. Osobně mám kožené věci ráda, ale mnohem radši bych byla, kdyby kvůli nim zvířata netrpěla. Přeci to nějak musí jít zařídit. Třeba ovce. Jsou i na maso, i na kožešinu. Mýval sice k jídlu není, ale je to škodná. Na druhou stanu, je fakt nutné zabíjet lišky, norky apod?

Odpověď

06.03.2016 16:27:56 - Ing. Veronika Vrecionová
Návrh na zákaz kožešinových farem zřejmě nepodpořím. Jednak jde o další z mnoha regulací podnikání, kterými dusí stávající vládní garnitura především malé a střední podnikání na venkově, čili návrh zasahuje do podnikatelského prostředí. Především je ale třeba uvědomit si, že chov kožešinových zvířat ve vyspělých zemích je mnohem šetrnější, než obdobné aktivity v zemích bez povinností dodržovat "animal welfare" (pohodu zvířat), takže zákazem by se pouze přesunuly tyto podnikatelské aktivity do míst, kde budou chovaná zvířata ještě více trpět.

K omezování chovů kožešinových zvířat by mělo docházet přirozeně, tím, že příslušné farmy nebudou mít odbyt pro svou produkci a dobrovolně chovy ukončí. To v praxi znamená osvětu spotřebitele a prezentaci důvodů, proč není v současné době nutné oblékat se do oděvů z kožešin - výběr textilních výrobků, který je dnes na trhu, představuje dostatečné množství alternativ. Nežijeme prostě v dobách lovců mamutů, kdy byly kožešiny jediným způsobem, jak se teple obléci - a tohle by se mělo sdělovat cíleně a opakovaně těm, kteří chtějí produkci z kožešinových farem využívat.