Ing. Zbyněk Stanjura

  • ODS
  • ministr financí
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,8. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.12.2023 16:02:00

Odpovědný rozpočet nás vrátí do mantinelů maastrichtských kritérií

Odpovědný rozpočet nás vrátí do mantinelů maastrichtských kritérií

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k státnímu rozpočtu pro rok 2024

 Poslanecká sněmovna ve 3. čtení schválila jeden z nejdůležitějších zákonů – návrh státního rozpočtu na rok 2024. Bude to rozpočet odpovědný, který nás po mnoha letech vrátí zpět do mantinelů maastrichtských kritérií. Deficit veřejných financí poklesne příští rok na 2,2 % HDP z letošních očekávaných 3,6 % HDP. Zároveň ale rozpočet zohledňuje priority a závazky této vlády – zvyšujeme výdaje na obranu a školství a zároveň nesaháme na sociální dávky, a to i přes rostoucí náklady na obsluhu státního dluhu.

Výdaje na obranu budou v příštím roce činit téměř 160 miliard korun. Touto částkou naplníme zákonný závazek vlády vyčlenit na výdaje na obranu částku odpovídající 2 % HDP. Rozpočet také posiluje výdaje na školství, meziročně o 3,9 miliardy korun. Celkově výdaje budou činit 269 miliard korun. Plníme především závazek vlády navýšit platy učitelů na 130 % průměrné mzdy v ekonomice. Díky tomu vzroste průměrný plat učitele v příštím roce na 52 400 korun měsíčně.

Investice dosáhnou v příštím roce 184 miliard korun a budou třetí nejvyšší za posledních 10 let. Zachováváme rovněž výdaje na vědu, výzkum a inovace z národních zdrojů stejné jako v roce 2023, konkrétně 40,2 miliard korun. Ve zdravotnictví zase zvyšujeme dle zákonné automatické valorizace platné od nového roku platbu státu za státní pojištěnce ve výši 2 085 korun měsíčně, což celkově vyjde rozpočet na 151 miliard korun.

Výrazně více prostředků musí ale stát vyčlenit i na financování státního dluhu, které má vzrůst na 95 miliard korun z letošních 70 miliard korun. Je proto nutné rostoucí zadlužení razantně zpomalit. Proto v návrhu rozpočtu reflektujeme i úsporná opatření z Ozdravného balíčku, která snižují výdaje na národní dotace a na provoz státu. Celkově Ozdravný balíček během příštích dvou let sníží rozpočtové deficity celkem o 150 miliard korun.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama